Predstavnici Hrvatske komore arhitekata, Društva arhitekata Rijeka i Udruženja hrvatskih arhitekata uputili su otvoreno pismo gradonačelniku Rijeke, Marku Filipoviću, u kojem izražavaju zabrinutost zbog aktualnih praksi u planiranju i oblikovanju javnih prostora grada. Pismo, upućeno i medijima te široj javnosti, naglašava važnost transparentnog, stručno utemeljenog i sustavnog pristupa urbanističkom razvoju Rijeke u interesu općeg dobra i javnog interesa.
Zabrinutost zbog nesustavnog planiranja
U pismu se navodi niz projekata koji su nedavno realizirani ili su u fazi planiranja, a za koje arhitektonska i urbanistička struka smatra da nisu u skladu s osnovnim standardima prostornog planiranja. Primjeri uključuju projekte poput „Multifunkcionalnog kompleksa Stadion Kantrida“, „East Districta“ na prostoru bivšeg Istravina, naselja Turanj te najnoviji primjer Adamićevog gata u lučkom području.
Autori pisma naglašavaju da ovakvi projekti nerijetko odražavaju pojedinačne tržišne interese, dok izostaje sustavan i dugoročan pristup koji bi osigurao održivost, funkcionalnost i estetsku vrijednost urbanog prostora. Posebno se kritizira potpun izostanak uključivanja struke u proces planiranja javno dostupnog dijela lučkog područja u samom centru Rijeke.
Poziv na suradnju i transparentnost
Pismo apelira na Grad Rijeku da prilikom donošenja odluka o prostornom i urbanističkom razvoju uvaži stručne standarde i provedbu javnih urbanističko-arhitektonskih natječaja. Takvi natječaji dokazano osiguravaju kvalitetu, transparentnost i interdisciplinarnost u procesu planiranja.
Poseban naglasak stavlja se na sustavno uvođenje participacije građana u postupke planiranja. Pravovremeno i aktivno uključivanje građana ključno je za usklađivanje razvoja grada s javnim interesima i prostornim potrebama zajednice.
Primjeri za unapređenje prostora Rijeke
Predstavnici strukovnih udruga istaknuli su kako je nužno kreirati jasnu viziju urbanog razvoja Rijeke, temeljenu na stručnom konceptu i dugoročnoj strategiji. To uključuje:
- Transparentne procedure za upravljanje javnim prostorima
- Provedbu stručno utemeljenih natječaja
- Održavanje standarda i normi prostornog planiranja
- Uvođenje participacije građana u planerske procese
Važnost suradnje struke i grada
Autori pisma, predstavnici Hrvatske komore arhitekata i Društva arhitekata Rijeka, naglašavaju kako unapređenjem suradnje između Grada Rijeke i strukovnih organizacija može doći do kvalitetnijih rješenja i pozitivnih promjena u urbanističkom razvoju. „Važno je da prostorno-planerska i arhitektonska struka budu ravnopravni partneri Gradu u donošenju ključnih odluka koje oblikuju naš grad,“ zaključuje se u pismu.