Novinarka i reporterka Nove TV, Barbara Štrbac, podijelila je svoje iskustvo vožnje taksijem u Zagrebu, što je izazvalo lavinu komentara na društvenoj mreži X. U objavi, Barbara je ispričala kako ju je u subotu navečer vozio mladi Egipćanin, koji je na njezin zahtjev pustio svoju omiljenu egipatsku glazbu, što ga je, prema njezinim riječima, vidno razveselilo.
“Subota navečer, vozi nas mladi Egipćanin. U taksiju trešti neki turbo folk, pita na hrvatskom odgovara li nam glazba. Kažem da bih radije čula neku egipatsku, koja se njemu sviđa. Bio je toliko sretan, pustio nam je pjesme koje voli, malo pričali, on pjevao. Ne treba puno”, napisala je Štrbac.
Subota navecer, vozi nas mladi Egipcanin, U taxiju tresti neki turbo folk, pita na hrvatskom odgovara li nam glazba. Kazem da bi radije htjela cuti neku egipatsku, koja se njemu svida. Bio je toliko sretan, pustio nam je pjesme koje voli, malo pricali, on pjevao. Ne treba puno👍
— Barbara Štrbac (@BarbaraNovaTv) November 24, 2024
Burni komentari i govor mržnje
Objava je ubrzo privukla veliku pažnju, a uz pozitivne reakcije stigao je i val negativnih komentara. Dio korisnika kritizirao je novinarku zbog, kako navode, “besmislenog statusa”, dok su neki otišli i korak dalje te uputili seksističke i ksenofobne komentare.
“Ali zašto pisati ovakve statuse? Vozio sam se nedavno s Čečenom, pa nisam to objavio”, napisao je jedan korisnik. Drugi su uvrede nastavili nizati, uključujući tvrdnje o Egipćanima kao potencijalnim prijetnjama te komentare s izrazito uvredljivim seksualnim aluzijama.
Barbara Štrbac: “Komentari govore više o autorima nego o meni”
U izjavi za medije, Barbara Štrbac osvrnula se na količinu mržnje koju je izazvala njezina jednostavna priča. “Velika većina ‘junaka’ koji su imali potrebu moj status popratiti negativnim komentarima i govorom mržnje skrivaju se iza nadimaka i nisu na X-u imenom i prezimenom. Začudila me količina komentara s seksualnim konotacijama, ali to više govori o njima nego o meni”, izjavila je.
Dodala je kako je status napisala jer je htjela podijeliti pozitivno iskustvo interakcije s vozačem koji, prema njezinu dojmu, rijetko nailazi na takav pristup od strane klijenata. “Sigurna sam da svi oni koji su pisali takve komentare znaju nekoga tko je egzistenciju morao osigurati u tuđoj zemlji. Očekivala bih više tolerancije, no očito nije tako”, zaključila je.
Pitanje tolerancije i ksenofobije
Ovo iskustvo Barbare Štrbac ponovno otvara pitanje ksenofobije i govora mržnje na društvenim mrežama. Iako je njezina priča bila jednostavna gesta ljudskosti, reakcije su pokazale koliko su neka društvena pitanja polarizirajuća. Dok jedni hvale njezinu empatiju, drugi to koriste kao povod za širenje netrpeljivosti.
Ovo nije prvi put da su javne osobe izložene ovakvim komentarima, što ukazuje na potrebu za većim naporima u borbi protiv govora mržnje i jačanju tolerancije prema drugima.