Lijekovi koji se koriste za liječenje sindroma nemirnih nogu i drugih neuroloških poremećaja izazvali su ozbiljne nuspojave kod pacijenata, a neki tvrde da su im potpuno uništili život. Prema istraživanju BBC-ja, dvadeset žena je progovorilo o neprirodno pojačanim seksualnim impulsima, kompulzivnom kockanju i nekontroliranoj kupovini, što su sve moguće posljedice uzimanja dopaminskih agonista poput Ropinirola.
Neprijavljene nuspojave – opasnost za pacijente?
Još 2003. godine farmaceutska tvrtka GSK (GlaxoSmithKline) objavila je izvješće koje je povezalo ove lijekove s rizičnim seksualnim ponašanjem. Međutim, iako službene upute za korištenje spominju povećan libido i promijenjene seksualne interese, konkretni opisi ovih nuspojava nisu navedeni.
Pacijenti koji su koristili ove lijekove tvrde da ih liječnici nisu upozorili na moguće opasnosti, što je dovelo do ozbiljnih problema u njihovim životima.
Šokantna svjedočanstva – život izvan kontrole
Claire, jedna od pacijentica koja je govorila za BBC, razvila je sindrom nemirnih nogu tijekom trudnoće. Nakon što joj je propisan Ropinirol, počela je primjećivati promjene u svom ponašanju.
“Jedini način na koji bih to mogla opisati je devijantno. Izlazila sam iz kuće u ranim jutarnjim satima, tražeći seks. Nosila sam prozirne majice i pokazivala prsa svakom muškarcu kojeg bih srela.”
Ovo ponašanje nastavilo se godinama prije nego što je shvatila da bi lijek mogao biti uzrok. Kad je prestala s uzimanjem, impulsi su nestali, ali je ostao osjećaj srama i poniženja.
Još jedna žena priznala je da je prije uzimanja lijekova u potpunosti bila nezainteresirana za seks, ali je kasnije razvila seksualnu ovisnost – počela je prodavati rabljeno donje rublje i naplaćivati telefonske razgovore sa strancima. Uz to, gomilala je dugove zbog kompulzivne kupovine.
“Znala sam da to nisam ja, ali nisam se mogla kontrolirati.”
Znanost iza problema – kako lijekovi djeluju?
Dopaminski agonisti djeluju tako da imitiraju dopamin, neurotransmiter poznat kao “hormon sreće”. Njihov zadatak je regulirati pokrete tijela, ali također mogu izazvati pretjeranu stimulaciju osjećaja nagrade, smanjujući pritom svijest o posljedicama. To može dovesti do impulzivnog i rizičnog ponašanja, uključujući: nekontrolirane seksualne porive, kompulzivno kockanje, povećanu sklonost rizičnim aktivnostima.
Pravni slučajevi i odštete
Zabrinutost zbog ovih nuspojava raste i u pravnom sustavu. U Francuskoj je sud dodijelio odštetu muškarcu koji je tvrdio da mu je lijek izazvao kompulzivne homoseksualne porive, dok je drugi pacijent razvio nasilne sklonosti prema životinjama, unatoč tome što nikada ranije nije imao problema sa zakonom.
Osim seksualnih impulsa, pacijenti tvrde da su im lijekovi pogoršali sindrom nemirnih nogu, što je rezultiralo povećanjem doza i još izraženijim kompulzivnim ponašanjem.
Zaključak – trebaju li pacijenti biti bolje informirani?
Ovaj slučaj otvara važno pitanje – jesu li pacijenti dovoljno informirani o nuspojavama lijekova koje uzimaju? Unatoč tome što su ovi lijekovi učinkoviti za neke neurološke poremećaje, njihov utjecaj na mentalno zdravlje i ponašanje ne smije se zanemariti.