Home Mozaik FOTO: Kesteni na Kontu, neopjevana uništena kulturna baština

FOTO: Kesteni na Kontu, neopjevana uništena kulturna baština

292
1
95e9bda6 7788 4e44 833e f1b41d2ada89
Foto: Zaštita drveća u Rijeci

Rijeka je oduvijek bila poznata po svojim kestenima na Kontu koji imaju dugu povijest i zasigurno su dio baštine grada. Za one ispred samog hotela možemo u šali reći da su stariji od automobila budući da su tada kočije prolazile ulicama grada, a oni na drugom dijelu mosta simbolično predstavljaju ujedinjenje Rijeke i Sušaka.

Što se onda dogodilo sa njima? Zašto su ta baštinska stabla u tako lošem stanju, a veliki broj njih je već izgubljen. Po odokativnom brojanju, najmanje 14 kestena je uklonjeno i zamijenjeno mladima. Uzrok ne može biti u njihovoj starosti, budući da su kesteni poznati po svom dugom životu, a najstariji kesten ima preko 3000 godina i nalazi se u Italiji.

 Ono u čemu moramo tražiti uzrok je jako loše orezivanje, naime, negdje 2012. godine kesteni su drastično orezani, koristeći metodu tree topping. Uklonjena je sva krošnja te napravljeni ogromni rezovi na tim starim granama. Takvo orezivanje nije specifično za kestene, koji ne vole ikakva drastična orezivanja, čvrsto smatram  iz perspektive struke da se njima ne smije ukloniti više od 25% krošnje.

Iskreno, nisam ikad prije vidio ovoliko loše orezane kestene. Općenito su rezovi preveliki i predrastični, orezani pod krivim kutem, na način da voda može ulaziti u rane, a zbog veličine rezova stablo ne može ranu dobro zacijeliti i zato dolazi do ulaza bakterija i infekcija. Na upit tko je radio toliko loše orezivanje, odgovor još nismo dobili.

Ksten kraj kafića Štriga

Moglo bi se pisati o svakom kestenu posebno, ali ovdje ću govoriti samo o dva posebno loša primjera orezivanja. Prvo pogledajmo kesten kraj kafića Štriga, iako se vidi na starim fotografijama da je kesten imao jako dobro oblikovanu krošnju i da je bio zdrav, danas je stanje potpuno drugačije i stablo jedva izdržava, a u krošnji ima svega jednu preživjelu granu.

Što se dogodilo? Izgleda da je napravljeno potpuno krivo orezivanje, u nekom šlampavom pokušaju da se smanji visina stabla ili nešto slično, sve grane su drastično orezane i oblik krošnje je potpuno promijenjen. Stablo se trebalo orezati na način da se samo smanji dužina grana, da se napravi jedan rez na otprilike 1/3 dužine grane. To je ono što se zove crown reduction. Na slici je pokazano kako je to trebalo izgledati, a ovo što smo dobili je potpuno krivo. Iako je stablo pustilo novu krošnju nakon orezivanja, te grane nemaju istu snagu, a stare rane se inficiraju. Kroz godine sve veći broj grana je umirao i sada smo tu gdje jesmo, sa tom zadnjom preživjelom granom.

Kesten uz pješački prijelaz ispred hotela

Drugi primjer je kesten odmah uz pješački prijelaz ispred hotela. Ono što su tu pogriješili (osim činjenice da je proveden tree topping ) jest da su uklonili cijelu desnu stranu stabla, tj. njegove grane. Pogledajte na starim fotografijama: te grane išle su ravno gore, u vis. Da su nekim slučajem rasle vodoravno, onda bi naginjale stablo na jednu stranu i time ga disbalansirale. No nisu, rasle su ravno gore, formirajući krošnju. Odluka da se one uklone je katastrofalna. Uništen je oblik same krošnje, stablo je izbačeno iz balansa, a rana koja je ostala je ogromna. Ona danas se raspada i truli, ugrožavajući zdravlje samog stabla.

Ono što se mora još istaknuti je da su rezovi loši, nisu uopće po industrijskim standardnim rezovima za orezivanje. Što znači da su ove posebne rezove poduzeli nekvalificirani ili slabo obučeni radnici.


Nesigurnost u izvedbi ovih rezova dovest će do daljnjih problema s bolestima, a sama stabla će izgledati ružno. Profesionalni rez rezidbe koji svladavaju stručno osposobljene osobe sprječava ulazak bolesti u otvorenu ranu. To je standardna praksa, ali nažalost, ono što imamo ovdje je masakriranje stabla.

Devastirani kesteni

Također, osim ako ne postoji ozbiljan problem sa zrelim stablom, tj. velike propadajuće i nesigurne grane, krošnje drveća nikada ne bi trebale biti smanjene za više od 25%. Smanjenje od 25% ostavit će stablo zdravim, međutim, tko god se zaduži za takav posao mora biti stručno osposobljen, ne samo za uklanjanje grana, već mora imati iskustva u oblikovanju i balansiranju stabla.
Ono što se dogodilo ovdje, tijekom toppinga, nažalost, jest uklanjanje cijele krošnje svih stabala, tj. redukcija preko 85% krošnje.

Sve u svemu, kesteni su devastirani, a orezivanje koje je provedeno na njima je loše. Najžalosnija je činjenica da kod ovakvih devastacija nema natrag, nema načina da se popravi pogreška, da se vrati sat i da se stabla izliječe. Sa posljedicama te jedne loše odluke, svi moramo živjeti.

 Nadam se da će se barem iz ovoga nešto naučiti i da će se buduće devastacije izbjeći pa da više građani Rijeke neće morati gledati uklanjanje velikog broja stabala ( kao trenutno u Istarskoj ) zbog toga što netko nije znao odraditi kvalitetan posao.

Srdačno Vaš Jonathan Birch , Certified Arborist at Tilhill , kvalificirani Tree Surgeon / vrtlar 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here