Home Kolumne Gdje je Rijeka sakrila svoju riječku povelju Marije Terezije iz 1779. godine?...

Gdje je Rijeka sakrila svoju riječku povelju Marije Terezije iz 1779. godine? Bakar je svoju ponosno istaknuo!

725
0
Gdje je Rijeka sakrila svoju rijecku povelju Marije Terezije iz 1779
Gdje je Rijeka sakrila svoju rijecku povelju Marije Terezije iz 1779

Kad je u pitanju riječka povijest, opet dolazimo do toga da ju gradska vlast (SDP) sama sustavno ignorira, piše portal Lokalpatrioti Rijeka.

Portal LPR je nastao je baš iz tog razloga. Da prikupi našu povijest i javno ju prezentira masama. Nakon 15 godina vrijeme da se znanje o Rijeci pretvori u fizički javni oblik jer u Rijeci danas ne možeš nigdje u centru gradu pokazat nešto od naše zanimljive i velike povijesti, jednostavno je nepoželjna uvijek bila vlastima.

Nažalost samim time niti važne obljetnice iz povijesti grada se nikad ne obilježavaju, što namjerno što iz totalnog neznanja u gradskoj upravi. kao npr. davno prošle 240. godišnjice Corpus Separatuma !

 Tako stvari stoje kad je u pitanju riječki identitet. Od grba, povijesne riječke trobojnice, morčića  (u Užarskoj ostali trajno bez tradicionalne izrade morčića), torpeda do povelje identiteta Marije Terezije, riječke politike kad je nešto značila iz 1799. koja se do nedavno čak mislila da se izgubila a sad čami negdje u nekoj tamnoj rupi. Tom odredbom posebnom poveljom izdvojena je Rijeka, uzdignuta na status zasebnog tijela. Cijela riječka povijest bačena je pod tepih i sustavno gradska vlast odgaja takve neuke mase, koje ne znaju ništa o svojem gradu.

Pogledajte Bakar, tamo vlada HDZ da ne bi rekli HDZ to u Rijeci ne bi nikad napravio. Sličnu povelju i na isti dan iste godine 1799. dobio je i Bakar.

Spomenik odnosno bitvu sa poveljom, 2019. godine prezentirali su gradonačelnik Grada Bakra Tomislav Klarić (HDZ)  i vlč. Nikica Jurić uz prisustvo bakarskih udruga – Gradske straže Bakar 1848, KUU Sklad, Bakarske žene i Bakarske gospode i kapetana.

BAKAR U povodu 240. obljetnice proglašenja slobodnog kraljevskog grada Bakra svečano otkrio spomenik replike Povelje Marije Terezije, na prostoru Jaza. Carica Marija Terezija, koja je na vlast stupila 1740. godine poveljom je, 23. travnja 1779., proglasila Bakar slobodnim kraljevskim gradom i dodijelila mu gradski grb, autonomiju i crkveni patronat.

GDJE JE NAŠA POVELJA ?

23.04.1779. Poveljom Marije Terezije Bakar dobio naslov kraljevski slobodni i trgovački grad.
23.04.1779. Marija Terezija posebnom poveljom izdvaja Rijeku kao Corpus Separatum iz dotadašnje provincije Austrijsko primorje. Koristeći pogodnosti slobodnog grada – luke, Rijeka nakon toga započinje veliki gospodarski uspon koji kulminaciju doživljava na prijelazu iz 19. u 20 stoljeće, a grad pretvara  u važnu imperijalnu luku. Ovakvo administrativno stanje, uz veći ili manji stupanj autonomije i suvereniteta u odnosu na susjedne države, potrajalo je sve do 1924. godine. Kasnije je grad dobio nastavak “slobodni”. Riječka autonomija Corpus separatum je nešto puno značajnije od bakarske povelje. O slobodnom i autonomnom se da raspravljati ali Fiumani/Riječani su to rado isticali.
Da li smo se u potragu.

U  knjizi Ivo Marochino “Grad Bakar kroz vjekove”, (izdanje 1978), str.102 piše :
…..Povelja iz 1779. čuva se u Gradskom muzeju u Bakru. Analognu povelju iste godine dobio je i grad Rijeka,ali je ona izgubljena.
Opaska: “analogna” znači slična.

Izgled riječke povelje iz knjige Fiume Attraverso la storia-Edoardo Susmel, 1919.

Inače treba spomenuti da je Edoardo Susmel  bio vrlo neobjektivan. Okorjeli fašist. Pisao je mnogo o povijesti Rijeci i sav trud oko toga mu pada zato u vodu. Zato i sam prijevod ove povelje ili njegova razmišljanja treba uzet s velikom dozom opreza i sumnje. Isto i sa strane hrvatskih povjesničara kao npr. Rački. Dao je jednu od interpretacija, koja ne mora biti nužno točna. Zato je dobro imati original. Mnogi prijevodi izgube svoj smisao, nešto namjerno i od strane povjesničara, onog tko piše.

Rijeka dobiva autonomiju (Corpus separatum). Dugo se ova povelja smatrala izgubljena pa ova slika danas predstavlja original. Nažalost ovo je  preslika iz jedne stare  knjige o Rijeci a original se po našim saznanjima čuva u Državnom arhivu Rijeka, daleko od očiju javnosti.  Dok se u svijetu naveliko digitalizira kulturna baština, mi smo skoro na nuli u tom pogledu. Većina se građe nalazi u nekakvim podrumima i skladištima, jedva da se i zna za nju. Ta gospoda zaboravljaju za koga i zbog čega su tu. 

Lako je zabijat glavu u pijesak. Gdje da mi nekome u centru gradu pokažemo nešto od naše povijesti recimo torpedo, pokažemo kako je izgledala stara tradicionalna izrada morčića, ili pobliže kako izgleda povijesna riječka trobojnica ili nešto od riječkog karnevala ? Kako da nekome ispričamo priču o sebi ? Mi imamo fantastičan identitet, oni koji znaju, manjina poput nas. Imamo sve ali gradska vlast se prema tome ponaša kao da to nije naše. Ako se nešto riječko progura (Zanella, dvoglavi orao, trobojnica) to ne dolazi iz iskrene ljubavi vlasti nego iz političke ucjene opozicije lokalpatriotske stranke LZR. Naime gradska vlast (SDP) sve bi napravila samo zbog ostanka na vlasti !

Vidjeli smo kako drugi arhivi diljem svijeta digitaliziraju, prezentiraju lijepo svoju ali i tuđu povijest, među njima i našu a mi ni svoju, vlastitu nećemo !

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here