Home Vijesti Kameni sarkofag iz 4. stoljeća iznenadio arheologe

Kameni sarkofag iz 4. stoljeća iznenadio arheologe

1362
4

Na južnoj strani trga ispred Kosog tornja, gdje su u tijeku arheološka istraživanja Trga pul vele crikve, djelatnike Hrvatskog restauratorskog zavoda iznenadio je veliki kameni sarkofag, koji ovdje leži neotvoren još od 4. ili 5. stoljeća. Da bi do njega uopće mogli doći i konačno ga izvaditi i ispitati te, jasno, otvoriti, potrebno je prije do kraja dokumentirati i maknuti zid nepoznate građevine iz Srednjeg vijeka (vjerovatno neke kuće ili kapelice u sklopu groblja) koja se nalazi iznad samog sarkofaga, a kada to bude riješeno po njega će doći kamion s dizalicom, jer se radi o vrlo teškom predmetu.
– Ono što je zanimljivo kod ovog sarkofaga je činjenica da se on nalazio točno ispred pročelja jedne od najstarijih ranokršćanskih bazilika u Rijeci iz 4. ili 5. stoljeća, a čije smo ostatke uključujući i odlične primjerke mozaičnih podova već pronašli zapadno od Kosog tornja. Obzirom na način izrade – pri čemu treba naglasiti da je sarkofag posve neukrašen – i njegov smještaj, pretpostavljamo da datira iz istog razdoblja kao i bazilika, a kako se u tom povijesnom periodu nije imao običaj stavljati grobne priloge, ne očekujemo da ćemo unutar sarkofaga pronaći nešto »spektakularno«. On sam za sebe dovoljno govori o činjenici da je u njemu bio pohranjen neki važan i imućan pokojnik, jer je ovakav način sahrane u ono vrijeme bio izuzetno skupocjen, naglasio je voditelj ovogodišnjih arheoloških istraživanja u riječkom Starom gradu Josip Višnjić iz Hrvatskog restauratorskog zavoda.
Maštu zainteresiranih Riječana ipak golica činjenica da je nešto pod njihovim nogama stoljećima stajalo neotvoreno pa će zasigurno s nestrpljenjem čekati trenutak kada će se kameni »kovčeg« konačno izvaditi ispod arheoloških slojeva Starog grada, a što će ovisiti o brzini posla kojeg arheolozi obavljaju u njegovom neposrednom okružju. Osim zanimljivog sarkofaga, na ovom dijelu trga arheolozi su pronašli i neke očekivane nalaze poput još jednog zida rimskih termi te dodatne količine ljudskih kostiju, koje predstavljaju nastavak masovne srednjovjekovne grobnice koja je bila otkrivena još dok se kopalo ispred Croatia recordsa i koja datira iz perioda od 16. do 18. stoljeća. Novootkrivene kosti, od kojih su neke bile netaknute unutar svojih grobnih mjesta, dok su druge uslijed kasnijih gradnji pronađene razbacane, ostaci su manjeg broja pokojnika i već će se u ponedjeljak prebaciti u kosturnicu na Drenovi, zajedno s ostalim već ekshumiranim primjercima. Ukupno je na ovom lokalitetu pronađeno posmrtnih ostataka više od 1200 osoba što je sve skupa trebalo detaljno izučiti, posložiti i dokumentirati, a što je glavni razlog zbog kojeg se posao arheologa u ovom dijelu Starog grada toliko razvukao, jer podsjećamo, traje još od kolovoza prošle godine. Prema riječima voditelja istraživanja Josipa Višnjića, ukoliko ih posluže dobri vremenski uvjeti, arheolozi bi svoj posao konačno mogli završiti u narednih mjesec dana, što u praksi znači da bi se u takvim uvjetima konačno zatrpavanje i asfaltiranje cijelog trga moglo očekivati već negdje u ožujku, najkasnije travnju. (novi list)

4 COMMENTS

  1. ….zasto se takvo jedno nalaziste ne bi poplocilo staklom tako da bude neki svojevrsni muzej na otvorenome i kao takvo sluziti kao podsjetnik stanovnicima Rijeke, a i turistima, nego ce se asfaltirati i dobiti jos jednu “crnu podlogu” u nasem gradu. 🙁

  2. Dobili smo dokaz da antička Tarsatica nije nešto zanemarivo i nezanimljivo u povijesnom smislu. I u to vrijeme ovdje je bio grad. Ovo je najstarija priča našeg grada koju treba temeljito istražiti, a na gradskoj upravi je kako osmisliti i trajno prezentirati ovo arheološko riječko blago. Nadajmo se da do kulturocida u ovom slučaju neće doći.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here