Home Mozaik Kanadska znanstvenica pokrenula projekt interaktivne karte riječke povijesti i kulture!

Kanadska znanstvenica pokrenula projekt interaktivne karte riječke povijesti i kulture!

1729
0

Kanadska znanstvenica Brigitte Le Normand je uz pomoć riječkih kolega pokrenula projekt interaktivne karte riječke povijesti, kulture i zanimljivih lokacija. Cilj projekta je produbiti spoznaje o slojevima koji su Rijeku pretvorili u grad-legendu, s naglaskom na razdoblje nakon 1945-e, o kojem mislimo da znamo sve iako to baš i nije tako.

Autori pozivaju sve zainteresirane s dobrim pričama ili podacima o manje poznatim ili nepoznatim mjestima i ljudima našeg grada da ispričaju svoje priče, doživljaje ili sjećanja, podijele podatke ili saznanja na ovoj karti. Postoje engleska i hrvatska verzija, a možete unositi i na drugim jezicima i dijalektima, prema zelji.

Projekt se nalazi na linku, a raspravu o njemu možete pratitii na grupi Nova riječka enciklopedija – Fluminensia.

Interaktivna karta dio je većeg projekta pod nazivom „Gradovi i regije u tranziciji: slučaj Rijeke/Fiume“ koji je financiran od strane Vijeća za društvena i humanistička istraživanja Kanade (The Social Science and Humanities Research Council of Canada) kroz stipendiju pod nazivom „Insight Development Grant“ (hrv. Stipendija za konstrukciju uvida). Širi projekt postavlja pitanje: na koji način dugoročno premještanje gradova i regija iz jedne države u drugu nakon 2. svjetskog rata utječe na te prostore? Autori pristupaju ovom pitanju fokusirajući se na jedan specifičan slučaj: Rijeke koja je od 1924. do 1947. bila u sastavu Italije, te je tada prešla pod jugoslavensku kontrolu. Cilj ove dvogodišnje studije jest istražiti i evidentirati različite faktore koji su utjecali na grad kroz ovu promjenu uprave, i bazirajući se na dobivenim rezultatima osmisliti metodologiju koja će se moći praktično primijeniti na ostalim sličnim slučajevima.

Nakon završetka prve faze, projekt će se razvijati u dva smjera. Prvi smjer će se bazirati na potpunom i vjernom dokumentiranju promjena i kontinuiteta u riječkoj poslijeratnoj tranziciji, u suradnji s Odjelom za povijest Sveučilišta u Rijeci. Drugi smjer će obuhvaćati suradnju s ostalim istraživačima koji rade na poslijeratnoj njemačkoj, poljskoj i sovijetskoj povijesti na način da koriste metodologiju koja je razvijena u prvoj fazi ovoga projekta s ciljem pisanja komparativne povijesti društvenih, kulturnih i prostornih posljedica teritorijalnih promjena nakon 2. svjetskog rata.

Znanstvenici su utvrdili značajan populacijski egzodus talijanskog stanovništva iz Istre prema Italiji, usprkos tome da što su njihovi rezultati istraživanja često kontroverzni i osporavani zbog njihove osjetljive naravi. Mnogo toga se treba još istražiti. Kakav je utjecaj populacijskog egzodusa na grad kroz prostornu i kulturnu perspektivu? Posebice, što se dogodilo s imovinom koja je ostala u Jugoslaviji? Tko/što je preuzelo ulogu tradicionalne talijanske elite? Do koje su granice talijanska kultura i jezik ostali prisutni u poslijeratnoj Rijeci? Utjecaj gospodarskih promjena koje su uzrokovane tranzicijom na jugoslavenski socijalizam s prethodnog talijanskog gospodarsko-političkog sustava imao je značajne implikacije na sva prethodno postavljena pitanja, ali i na otvaranje novih pitanja. Kakve su bile posljedice nametanja socijalističkog modela upravljanja imovinom na postojeća, ali i na poslije izgrađena područja? Kako je inkorporacija grada u novi ekonomski sustav promijenila njegov gospodarski profil, i s kakvim posljedicama? Koliki su utjecaj imali geopolika i ideologija na razvoj grada? Tražeći odgovore na ova pitanja, nova pitanja će se javljati. Iterativan proces omogućit će nam da razvijemo inventar tipova promjena i kontinuiteta koji će se moći primijeniti u ostalim kontekstima.

Projekt će doprinijeti razumijevanju posljedica 2. svjetskog rata i promjena između europskih društava. Studija će ispitati pokušaje stvaranja homogenih zajednica u novostečenim područjima te otkriti kompliciraniju stvarnost koja je bila prisutna u pograničnom prostoru. Također, studija pruža jedinstvenu priliku za istraživanje presjeka između nacionalističkih politika te ideoloških i geopolitičkih dimenzija Hladnoga rata. Kao takav, projekt je od interesa za znanstvena područja međunarodnih odnosa, geografije, političke sociologije, interdisciplinarnih istraživanja nacionalističkih procesa te studija o Hladnome ratu. Također, može doprinijeti pomirenju i poboljšanju odnosa između pojedinih europskih zajednica i zemalja koji su i dalje opterećeni ranama iz prošlosti.

Autorica projekta Brigitte Le Normand je docent povijesti i voditeljica programa urbanih studija (eng. Urban Studies) na Sveučilištu Britanske Kolumbije Okanagan (eng. University of British Columbia Okanagan). Doktorirala je povijest na Sveučilištu Kalifornije u Los Angelesu (eng. University of California, Los Angeles). Bila je Max Weber asistent na Europskom sveučilišnom institutu u Firenci te gostujući predavač Centra za metropolitanska istraživanja u Berlinu i na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here