Kina je Europskoj uniji postavila pitanje podržavaju li europski partneri njezinu inicijativu za sudjelovanje u mirovnoj misiji na ukrajinskom teritoriju, izvijestio je njemački list Welt pozivajući se na diplomatske izvore u Bruxellesu.
Mogući utjecaj Kine na Rusiju
Prema tim izvorima, kinesko sudjelovanje u mirovnim snagama moglo bi potaknuti Rusiju da promijeni svoj negativan stav prema mirovnim misijama u Ukrajini. No takav bi potez bio “delikatan” i zahtijeva krajnje oprezan pristup, ističu diplomati.
Mirovne misije u fokusu nadolazećeg summita
Ideja o slanju međunarodnih mirovnih snaga ponovno je došla u fokus uoči summita u Parizu sljedeći tjedan. Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je da je cilj summita usuglasiti konkretne korake za kratkoročnu potporu Ukrajini i razmotriti mogućnost raspoređivanja mirovnih snaga u slučaju primirja.
Britanska podrška, rusko protivljenje
Velika Britanija podržava ideju mirovne misije, dok Rusija kategorički odbacuje svaku mogućnost dolaska međunarodnih snaga na ukrajinski teritorij. Američka administracija najavila je nove pregovore s Rusijom i Ukrajinom, unatoč tome što Macron smatra da rusko odbijanje pregovora pokazuje manjak volje za mirno rješenje.
Kineski pristup rješavanju sukoba
Od početka ruske invazije Kina rat u Ukrajini naziva “krizom” i ističe potrebu za mirnim rješenjem. U veljači 2023. Peking je predstavio vlastiti “mirovni plan” koji je uključivao poziv na pregovore i kritiku zapadnih sankcija. Kasnije iste godine, Kina i Brazil razvili su zajednički plan za mir, ali bez ključnih odredbi iz Povelje UN-a.
Kineska spremnost za obnovu Ukrajine
Kina je izrazila spremnost sudjelovati u poslijeratnoj obnovi Ukrajine. Glasnogovornik Kineske agencije za međunarodnu razvojnu suradnju Li Ming rekao je da će kineska pomoć biti usklađena sa željama strana u sukobu.
Koalicija voljnih – što je to?
Koalicija voljnih je neformalno udruženje država koje djeluju izvan okvira NATO-a i EU-a kako bi pružile podršku Ukrajini. Inicijativa, potekla iz ureda britanskog premijera Keira Starmera, okupila je oko 20 zemalja, uglavnom iz Europe i Commonwealtha, spremnih pružiti vojnu, sigurnosnu i financijsku pomoć.
Ova koalicija odražava promjenu u europskom sigurnosnom razmišljanju, pri čemu države prepoznaju potrebu za djelovanjem neovisno o tradicionalnim savezima.