Home Vijesti Kinezi uputili oštru poruku Amerikancima i Rusima: ‘Trumpova administracija pokrenula drsku i...

Kinezi uputili oštru poruku Amerikancima i Rusima: ‘Trumpova administracija pokrenula drsku i dominantnu politiku prema Europi’

216
0
maxresdefault 2025 03 06T154717.252
Youtube

Posebni kineski izaslanik za europska pitanja, Lu Shaye, izrazio je nezadovoljstvo politikom bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa prema europskim saveznicima. Naglasio je da se Europa ne bi smjela tretirati kao podložna interesima velikih sila te da rješenje za Ukrajinu ne smije biti isključivo u rukama SAD-a i Rusije.

Oštar komentar na Trumpovu politiku

Govoreći tijekom godišnjeg zasjedanja Kineske narodne političke savjetodavne konferencije (CPPCC) u Pekingu, Lu je istaknuo da je „zgrožen“ načinom na koji su SAD, pod Trumpovom administracijom, postupale prema europskim partnerima.

“Kada pogledate kako je Trumpova administracija pokrenula drsku i dominantnu politiku prema Europi, tretirajući svoje saveznike na ovaj način, iskreno, iz europske perspektive, to je prilično užasno”, rekao je Lu.

Ova izjava dolazi u trenutku kada odnosi između Kine i Europe postaju sve složeniji, dok Washington nastavlja zagovarati snažniji europski otpor prema kineskom ekonomskom i političkom utjecaju.

Kina naglašava suradnju i dijalog

Lu je pozvao europske čelnike da usporede američki i kineski pristup međunarodnim odnosima te da sami procijene tko od njih zastupa mir i suradnju.

“Vjerujem da bi europski prijatelji trebali razmisliti o tome i usporediti politiku Trumpove administracije s politikom kineske vlade. Čineći to, vidjet će da kineski diplomatski pristup naglašava mir, prijateljstvo, dobru volju i suradnju u kojoj svi dobivaju”, rekao je Lu.

Kineska politika prema Europi već dugo se oslanja na ekonomske investicije i razvojne projekte, a ovakve izjave dolaze u trenutku kada Peking pokušava ojačati diplomatske veze s EU u svjetlu rastućih tenzija sa SAD-om.

Mirovni sporazum za Ukrajinu ne smije biti diktiran

Govoreći o ratu u Ukrajini, Lu je naglasio kako budući mirovni sporazum ne može biti rezultat isključivo američko-ruskih pregovora, već mora uključivati sve relevantne strane, uključujući europske zemlje.

“Različita predložena rješenja trebala bi biti predmet ravnopravne rasprave, umjesto da ih diktira nekolicina odabranih”, poručio je Lu.

Njegove izjave odražavaju stav Kine koja se od početka sukoba u Ukrajini nastoji pozicionirati kao neutralni posrednik, dok istovremeno održava bliske veze s Rusijom. Peking je više puta pozvao na mirno rješavanje sukoba, ali i odbio pridružiti se sankcijama Zapada protiv Moskve.

Geopolitičke posljedice i europska perspektiva

Lu Shayeove izjave dodatno naglašavaju promjenu dinamike u globalnoj politici i sve izraženiju potrebu Europe da pronađe vlastiti glas u međunarodnim odnosima. Pitanje ostaje hoće li europske sile prihvatiti kinesku ponudu za jačom suradnjom ili će nastaviti slijediti američku strategiju u suočavanju s rastućim kineskim utjecajem.

U svakom slučaju, Kina jasno stavlja do znanja da ne namjerava biti pasivni promatrač na globalnoj sceni, već želi aktivno sudjelovati u redefiniranju međunarodnog poretka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here