Home Kolumne KOMENTAR: Hrvatska država je najveći reketar

KOMENTAR: Hrvatska država je najveći reketar

311
0
Piše: Boris Bradarić
Piše: Boris Bradarić
Piše: Boris Bradarić

Dok su svi mislili da se vodi mrtva bitka izmedu Laburista i Konzervativaca, izlazna anketa je pokazala da će Torijevci nadmoćno pobijediti. Uoči izlaznih anketa nitko od političkih analitičara nije previše ozbiljno uzeo stranački manifest (izborni program) Torijevaca osim onih kojima je bio i namijenjen, britanskoj srednjoj klasi. Noć uoči izbora britanska dobrostojeća srednja klasa, koja općenito ne izlazi na izbore, glasala je protiv dolaska Laburista na vlast. Laburisti su svojim populističkim pristupom “ No more cuts” pokušali vratiti Britaniju u razdoblje Tonyja Blaira koji je ostavio neviđene rupe u proračunu. Danas Velika Britanija bilježi najveće stope rasta u EU iz jednostavnog razloga što je vlada David Camerona u ove zadnje četri godine počistila smeće koje je ostavila vlada Laburista i postavila ekonomiju Velike Britanije na zdrave noge.

The Conservative Party Manifesto 2015
Torijevci u svom izbornom manifestu podižu osobni dodatak (neoporezivi) na £12,500, a porezni razred od 40% pomiču sa £42,386 na £50,000. U periodu od sljedeće 4 godine neće biti podizanja PDV-a niti socijalnih premija. Isto tako za oženjene i one koji žive zajedno podigli su “inheritance tax threshold” sa £650,000 na £1 million. To znači da oni koji imaju nekretnine do te vrijednosti nisu dužni višak vrijednosti preko £650,000 pridodavati svojim primanjima. Za one koji su prvi put na tržištu nekretnina nastavlja se program “Hepp To Buy ISAs”. Na svakih £200 ušteđenog novca za kupnju nekretnine država dodaje £50, do vrijednosti od £3,000 godišnje. Gradit će se 200,000 niže platežnih domova koje će biti dostupni kupcima niže platežne moći. Isto tako Konzervativci će dopustiti onima preko 55 godina da mogu svoje korporativne i privatne penzije podići kako bi taj novac mogli investirati ili potrošiti kako njima najbolje odgovara. Državna penzija koja nije velika pratit će inflaciju, prosječna primanja ili 2.5%, ovisi koja je veća od ove tri predložene. Socijalna davanja će biti reducirana za £12 milijardi uključujući smanjenje socijalne pomoći s £26,000 na £23,000 za obitelji. Torijevci su najavili da će biti još više rezanja u socijalna davanja i javni sektor ali nisu specifizirali točno gdje. Za mlade koji traže posao, od 18 do 21 starosti, “Job Seekers Allowance” će biti zamijenjen sa “Youth Allowance” i važiti će smo 6 mjeseci. Za kompenzaciju izgubljenih prava Vlada će mladima dijelom financirati 3 milijuna stažiranja, kako bi lakše došli do posla. Ovo su samo najvažniji dijelovi programa Konzervativne stranke za izbore 2015. godine.

Hrvatska politička buržoazija
Iz ovog torijevskog izbornog programa može se vidjeti da se konzervativci okreću onima koji realno pune britanski proračun umjesto onih koji ga koriste. Logika je jasna. Novac treba ostaviti onima koji zarađuju i koji mogu kreirati radna mjesta. Oni koji su na proračunu ili oni koji traže posao dugoročno će imati koristi od ovakve politike, jer će privreda biti postavljena na zdrave noge te će biti dovoljno radnih mjesta za one koji su na tržištu radne snage. Srednja klasa koja dolazi iz realne privrede je glavni potrošač i glavni pokretač privrede i kada se nju osiromaši udara se u temelje održivog privrednog rasta. 72% hrvatskih građana je na državnom proračuna i svih ovih godina sve dosadašnje vlade stvarale su “lažnu srednju klasu” u javnom sektoru. Upravo zbog toga Hrvatska ima najgoru privredu u cijeloj EU. Hrvatska politička elita i mali krug odabranih (200 bogatih familija) postali su nova hrvatska buržoazija. (RiPrivredni Barometar: boris bradarić)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here