Nova snimka zagađenog mora ispred Kostrene uznemirila je javnost, pokazujći naftne mrlje koje prelaze prostor ograđen plutajućim barijerama. Problem curenja ugljikovodika iz podzemlja riječke rafinerije poznat je već godinama, no unatoč poduzetim mjerama, čini se da trajno rješenje još nije na vidiku.
Riječ je o višedesetljetnom problemu nakupljanja ugljikovodika u podzemlju rafinerije. Tijekom godina, kompanija je izbušila dvadesetak bušotina i pokrenula proces crpljenja ugljikovodika kako bi smanjila zagađenje. Unatoč tome, stanje se ne popravlja, a morska površina ispred Kostrene i dalje pati od posljedica zagađenja.
Plutajuće barijere postavljene su kako bi spriječile širenje nafte u otvoreno more, no trenutne snimke ukazuju na njihovu nedostatnu učinkovitost. Nafta nastavlja izlaziti iz podzemlja, a valovi i morska struja dodatno otežavaju kontrolu situacije. Lokalni stanovnici i ekolozi sve su glasniji u zahtjevima za hitnim i sustavnim rješenjem ovog problema.