Masna jetra (steatosis hepatis, steatoza) nastaje pri nakupljanju masti u jetri kada prelazi 5% ukupne težine jetrenog tkiva. Masnu jetru uzrokuju brojni urođeni i stečeni poremećaji metabolizma masti.
Uzročnici nastajanja mogu biti:
o lijekovi i toksini (alkohol, kortikosteroidi, kontracepcija)
o prehrambeni uzroci (debljina, šećerna bolest, gladovanje, poremećaji metabolizma masti, bolesti gušterače, upalne bolesti crijeva)
o nasljedne bolesti (cistična fibroza, galaktozemija, Wilsonova bolest)
o virusne bolesti (hepatitis C).
Glavni uzroci nastanka masne jetre jesu debljina, alkoholizam i šećerna bolest.
Masna jetra je dugo smatrana benignim neprogresivnim stanjem (koje ne napreduje u bolest), međutim nova saznanja pokazuju da ista može dovesti do ciroze jetre.
Za taj poremećaj ima više uzroka, ali prevelika konzumacija šećera i masti značajno doprinosi masnoj jetri.
Šećer je opasan, kao i masnoća.
Jetri su potrebne pauze između obroka. Razlog tome je što se u bolesnika s masnom jetrom razina inzulina naglo povećava nakon jela. Pauza pomaže u regulaciji.
Bilo da se radi o bijelom stolnom šećeru ili naizgled zdravijoj fruktozi, tijelo pretvara višak šećera u masnoću. Stoga treba biti oprezan sa slatkišima, gotovim proizvodima i bezalkoholnim pićima, ali i voćnim sokovima.
Kada je riječ o mastima, treba paziti da se pojede malo zasićenih i više nezasićenih masti. Prvi se nalaze posebno u masnim životinjskim proizvodima, drugi u uljima, orašastim plodovima i sjemenkama.
Alkohol potiče upalne procese u tijelu i narušava metabolizam masti.
Možete uživati u dvije do tri šalice filter kave s kofeinom svaki dan. To je zato što smanjuje rizik od masne jetre.
Masni je moj drugar Đoka- plastični hirurg- urolog utero u njega kilo sala(pod kožu) i to ovčijeg.Sad može da nabijem haubičnu granatu svima pa i domaćima što se smeju.