Mostov saborski zastupnik Marin Miletić upozorio je na zabrinjavajući trend “digitalnog autizma” kod male djece, koja već u dobi od dvije godine koriste mobilne uređaje. Na konferenciji posvećenoj “opasnom ekranizmu” među djecom, Miletić je naglasio kako mališani pokazuju znakove nepripremljenosti za školu, jer su previše izloženi ekranima, umjesto tradicionalnim oblicima igre i učenja.
Zabrinjavajuća statistika među predškolskom djecom
Prema podacima koje je iznio Miletić, više od 4000 djece u Hrvatskoj dobilo je odgodu upisa u školu. Mnogi od njih imaju probleme s osnovnim vještinama poput motorike i govora. “Djeca zumiraju prstima po slikovnicama kao da koriste mobitel i pokazuju potpunu nespremnost za ulazak u prvi razred,” rekao je Miletić.
Prekomjerna upotreba mobitela i laptopa u ranoj dobi, prema njegovim riječima, dovodi do ozbiljnih poteškoća u razvoju. “Na tisuće djece u Hrvatskoj imaju problema s motorikom, govorom i emocionalnom zrelošću, a mnogi čak ne znaju pravilno držati olovku,” dodao je.
Roditelji previše koriste mobitel
Miletić je kritizirao roditelje koji se oslanjaju na mobitele kako bi smirili i zabavili svoju djecu, umjesto da im posvete kvalitetno vrijeme. “Roditeljima je puno lakše gurnuti mobitel djetetu u ruke nego se sami posvetiti,” naglasio je. Ova praksa, prema njemu, može dugoročno negativno utjecati na djetetov razvoj i socijalne vještine.
Istraživanje koje su proveli Poliklinika za zaštitu djece Grada Zagreba i Hrabri telefon, a na koje se Miletić osvrnuo, pokazalo je poražavajuće rezultate. Čak 79 posto djece mlađe od dvije godine već koristi mobitele, a gotovo 60 posto roditelja aktivno daje mobitele svojoj djeci kako bi se igrala.
Stanje u vrtićima – problem nestručnih zamjena
Miletić je također upozorio na problem niskih plaća i loših uvjeta rada u predškolskim ustanovama. U mnogim sredinama, plaće odgojitelja ne prelaze značajno 1000 eura. To dovodi do kroničnog nedostatka stručnog kadra. “U privatnim vrtićima čak se događa da kozmetičari rade kao zamjene,” rekao je Miletić.
Kritika novog kurikuluma i sustava obrazovanja
Zastupnik je izrazio nezadovoljstvo novim kurikulumom koji je predložila radna skupina resornog ministarstva. Tvrdi da kurikulum ignorira znanstvene argumente i stručnjake iz sustava ranog obrazovanja. Prema njegovim riječima, više od 3000 potpisanih stručnjaka, uključujući savjetnike i profesore, izrazilo je zabrinutost zbog nedostatka istraživanja i prilagođenih praksi u ovom važnom segmentu obrazovanja.
Potrebna su sustavna rješenja i ulaganje u djecu
Kako bi se poboljšali uvjeti rada odgojitelja, Miletić je predložio financiranje njihovih plaća iz državnog proračuna, po uzoru na učitelje i profesore u osnovnim i srednjim školama. “Koliko košta ulaganje u naše najmlađe, u njihovo znanje i zdravlje?” upitao je Miletić. Oštro se usprotivio praksi da se višak učitelja prebacuje u vrtiće. Riječki saborski zastupnik smatra kako djeca zaslužuju stručno obrazovanje od početka svog obrazovnog puta.
Poboljšanje uvjeta u predškolskim ustanovama te smanjenje upotrebe tehnologije među najmlađima, ključni su elementi koje Miletić vidi kao rješenje za očuvanje budućih generacija i njihovog zdravog razvoja.
Složio bih se,ali ipak ne toliko lako kao 16 godina staru djevojku fratru na masturbaciju pred njom,čak i više od toga….