Dugoročna vremenska predviđanja su često izazovna, ali nova studija objavljena u časopisu Weather and Climate Dynamics sugerira da bi brzina otapanja grenlandskog ledenog pokrivača mogla poslužiti kao pokazatelj vremenskih prilika ovog ljeta u Europi.
Prema dr. Marileni Oltmanns iz Nacionalnog oceanografskog centra Ujedinjenog Kraljevstva, vodećoj autorici studije, mehanizam funkcionira na sljedeći način:
Topli uvjeti na Grenlandu uzrokuju povećano otapanje ledenjačkih voda, koje zatim ulazi u Atlantski ocean. Budući da je slatkovodna voda lakša od morske vode, ta se otopljena voda zadržava na površini oceana, što smanjuje izmjenu topline između zraka i mora. Kao posljedica, jačaju se vjetrovi u području otopljene vode. Zimi, ti vjetrovi pokreću sjevernoatlantsku struju prema sjeveru, što je produžetak Golfske struje.
Tijekom sljedećeg ljeta, vjetrovi slijede smjer struje te se preusmjeravaju prema sjeveru. To rezultira stvaranjem uvjeta atmosferske cirkulacije velikih razmjera koji donose toplije i suše vrijeme nad Europom, kako prenosi Guardian.
Oltmanns ističe da se lokacija, opseg i snaga ovih slatkovodnih događaja mogu koristiti za procjenu obrasca toplog i suhog vremena nad Europom. “Na temelju identificiranog lanca događaja, očekujemo da će oceansko-atmosferski uvjeti biti povoljni za neuobičajeno toplo i suho ljeto nad Europom ove godine”, navodi Oltmanns.
Ova nova spoznaja naglašava važnost razumijevanja međusobnih veza između klimatskih fenomena i vremenskih prilika. Otapanje grenlandskog leda može imati dalekosežne posljedice koje se protežu do udaljenih krajeva poput Europe.