Riječanka koja je obavljala uobičajnu kupovinu u poznatom trgovačkom lancu u Rijeci, doživjela je šok kada je među kupljenim krumpirima pronašla kamen težak gotovo pola kilograma. Ovaj slučaj podigao je prašinu među potrošačima i potrošačkim udrugama, otvarajući pitanje kontrole kvalitete pakiranih namirnica.
Neugodno iznenađenje: “Kupila sam kamen, ne krumpir”
Riječanka je u vrećici s tri kilograma krumpira, kupljenoj za 2,79 eura, otkrila “kamenčinu” koja je zauzimala značajan dio ukupne težine. Na kraju, umjesto očekivanih tri kilograma krumpira, dobila je svega 2,5 kilograma povrća.
Josip Kelemen, savjetnik potrošačke platforme Halo, inspektore, istaknuo je kako ovakvi slučajevi nisu rijetkost:
“Ona je kupila krumpir da pripremi ručak, ali je našla kamen težak pola kilograma. To ukazuje na nedostatak kontrole u pakiranju.”
“Kamen nije krumpir”: reakcije potrošača
Slučaj je izazvao burne reakcije među potrošačima u Rijeci. Dok neki izražavaju nevjericu, drugi sugeriraju praktične korake:
“Zemlja i krumpir idu zajedno, ali kamen i krumpir? To je neprihvatljivo,” rekla je Ankica Barić, jedna od građanki. Druga Riječanka, Martina Randić, smatra da bi trebalo odmah tražiti povrat novca:
“Otišla bih u trgovinu i pokazala im što sam pronašla.”
Slučajno ili namjerno? Proizvođač se ispričava
Krumpiri su pakirani u Hrvatskoj, u tvrtki sa sjedištem u Sesvetama. Iako se ne vjeruje da je kamen namjerno stavljen u pakiranje, stručnjaci upozoravaju na potrebu bolje kontrole u procesu proizvodnje. Ana Knežević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, objašnjava:
“Proces pakiranja trebao bi osigurati da se kamenje ukloni. Težina od pola kilograma teško može proći nezamijećeno.”
Iz tvrtke Tilzit d.o.o., koja pakira krumpire, poslali su ispriku i obećali nadoknaditi štetu kupcu:
“Kamen je često iste boje i oblika kao krumpir te ga je teško izdvojiti tijekom proizvodnog procesa.”
Širi problem u proizvodnji i distribuciji hrane
Ovo nije izoliran slučaj. Potrošačke udruge ističu kako su u posljednjih godinu dana zabilježene brojne pritužbe na slične situacije. Josip Kelemen upozorava:
“Potrošači prijavljuju kamenje u vrećicama s krumpirima, a problem leži u nedostatku kalibracije i prodaji proizvoda niže kvalitete.”
Inspekcije na terenu
Državni inspektorat najavio je izlazak sanitarne inspekcije kako bi istražio ovaj slučaj i provjerio jesu li trgovački standardi prekršeni. Trgovački lanac u kojem je krumpir kupljen zasad nije dao službeni komentar.