Grad Rijeka nedavno je putem Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte objavio Javni poziv za dodjelu nepovratnih potpora namijenjenih umanjenju zakupnine zakupnicima privatnih poslovnih prostora koji se nalaze na koridoru radova projekta “Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka”. No, unatoč dobrim namjerama, ovaj poziv izazvao je nezadovoljstvo među poduzetnicima zbog selektivnog pristupa u obuhvatu ulica i prostora.
Nejasnoće i izostavljanje ključnih lokacija
Dok su pojedine ulice obuhvaćene pozivom, drugi poslovni subjekti, poput onih s Korza i Robne kuće Ri, ostali su isključeni. Prema tvrdnjama poduzetnika, promet u većini ulica pogođenih radovima pao je i do 80%, što ugrožava njihovo poslovanje. Robna kuća Ri posebno se ističe kao problematičan primjer – iako je prvotno bila uključena, u posljednjoj verziji poziva navedeno je da je izuzeta iz obuhvata.
Poduzetnici smatraju kako su ovakve izmjene rezultat “zakulisnih igara” s obzirom je tamo većinski vlasnik tvrtka Mirka Pavičića kralja Korza i naglašavaju da se radi o nepravednom odnosu prema malim poduzetnicima koji su već dovedeni na rub održivosti zbog probijanja rokova radova.
Reakcije poduzetnika: Tužbe, prosvjedi i pozivi na dijalog
Na sastancima s gradskim vlastima i građanima, poduzetnici su pokrenuli inicijativu za osnivanje udruge s ciljem zaštite svojih prava. Planira se zajednička tužba za nadoknadu štete te organizacija prosvjeda i blokada ulica. Uz to, upozoravaju sve organizatore adventskih i drugih događanja u centru grada da bi mogli imati problem s povratom uloženih sredstava zbog smanjenog priljeva potrošača.
Poduzetnici pozivaju gradonačelnika i stručne službe da preispitaju odluke i pronađu kompromisno rješenje koje bi zadovoljilo sve strane. „Neprihvatljivo je da mali poduzetnici, koji su okosnica lokalnog gospodarstva, snose najveći teret posljedica radova,“ ističe jedan od njih.
Pitanje održivosti: Hoće li grad poslušati?
Situacija u centru Rijeke predstavlja ozbiljan izazov za lokalno gospodarstvo. Dok se radovi na infrastrukturi smatraju nužnima, način na koji su organizirani i trajanje projekta stvaraju nepredviđene posljedice za poslovnu zajednicu. Poduzetnici traže transparentniji i inkluzivniji pristup, a njihova borba dobiva sve veću podršku.
Hoće li Grad Rijeka uspjeti pronaći rješenje koje će omogućiti opstanak malih poduzetnika i osigurati održivost poslovanja u centru grada? Vrijeme će pokazati, ali trenutno nezadovoljstvo prijeti dodatnim posljedicama za sve uključene strane.
Baš se nitko nije sjetio od ovih poduzetnika da se sastane sa gradom Rijekom, dogovori iznajmljivanje kućića ili štandova na jednoj lokaciji i ovu robu što imaju u dućanima prodaju na otvorenome dok se radovi ne završe.
Ovaj novinar koji je napisao članak neka ih to pita.