Home Kolumne PRESSING: Kolinda piše Tomi Grobaru?

PRESSING: Kolinda piše Tomi Grobaru?

0

Izabrana predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je osoba od riječi, od povjerenja. Dokazala je to i time što je održala obećanje da će kada bude izabrana obratiti se generalnom tajniku Ujedinjenih Nacija Ban Ki-Moonu u povodu slučaja četničkog vojvode Vojislava Šešelja kojeg je Haaški tribunal pustio na slobodu. Štoviše, ona je to učinila unaprijed, prije nego li je položila prisegu za predsjednicu RH.

U pismu koje je generalnom tajniku uputila, ona traži da se Šešelj, koji je huškao na rat u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj (iako ga mnogi percipiraju kao ratnog zločinca) privede ponovno u Haag, da mu se izreče usmena presuda, a izabrana predsjednica očekuje da bi se pravomoćna presuda u tom slučaju mogla donijeti već u lipnju ove godine.

Prva reagiranja analitičara ne govore njoj u prilog. Kao prvo, UN je uvijek poštovao neovisnost Haaškog tribunala i nije nikad dosad intervenirao u nekom pojedinačnom primjeru, drugo, Haaški je sud iscrpio sve pravne mogućnosti i Vojislava je Šešelja pustio na slobodu iz zdravstvenih razloga (zbog raka debelog crijeva), tako da više nema pravnog manevarskog prostora.

Iskusnoj NATO diplomatkinji, izabranoj predsjednici Kolindi Grabar- Kitarović je to najvjerojatnije bilo poznato. Zašto se, onda, pak, izabrana predsjednica odlučila na takav potez? Dva su, po meni najvažnija razloga. Prvo, pismo je ponajprije namijenjeno domaćoj, hrvatskoj javnosti s ciljem da se pokaže da će braniti istinu o Domovinskom ratu, a to je da je RH bila izložena velikorspkoj agresiji, i drugo, ovim je pismom poslata i snažna poruka međunarodnoj zajednici da će izabrana predsjednica težište svojeg angažmana staviti na vanjsku politiku Hrvatske.

A što je sa Vojislavom Šešeljom? Što da ta inicijativa izabrane predsjednice ne ostane bez rezultata, kad je već polučila toliki odjek u Hrvatskoj i susjednim zemljama. U pomoć izabranoj predsjednici preporukukom je uskočila iskusna komentarotica Nove TV, u središnjem dnevniku (najgledanijem od sve tri nacionalne TV postaje) Ivana Petrović koja savjetuje novoizabranu predsjednicu da se pismom obrati srbijanskom predsjedniku Tomislavu Nikoliću, uz obrazlođenje da Republika Srbija ima kvalitetne zakone koji sankcioniraju govor mržnje.

Govor mržnje? Nakon što je vođa velikosrpske agresije na Hrvatsku, BiH i Kosovo Vodž Slobodan Milošević preminuo u Haagu u 64. godini ne dočekavši presudu, zbog zdravstvenih razloga Šešelju, po Ivani Petrović, može presuditi jedino Srbija i to samo zbog govora mržnje! Izabrana predsjednica je pozvala predsjednika Srbije Tomislava Nikolića (poznatijeg u susjednoj nam državi kao Tomu Grobara) na svoju inauguraciju. Pismo Tomi Grobaru? Dobar prijedlog, osim ako Kolinda ne smisli što izravnije. U Srbiji je, inače, na snazi i zakon kojime se srbijanski državljani kažnjavaju i s do deset godina zatvora za odlazak na ratovanje u druge države. A Vojislav Šešelj je ratovao u drugim državama! (Giancarlo KRAVAR)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here