Sadašnja situacija na Marišćini nije onakva kakvim se prikazuje u javnosti, tvrdi Silvana Vozila, članica Kriznog eko-stožera Marišćina. Iako je riječko Komunalno društvo Čistoća krenulo u zakopavanje bala smeća na Marišćini u općini Viškovo, iz eko-stožera upozoravaju da problem smrada time nije riješen.
Ovo što se sada radi na Marišćini je monstruozan projekt. Nedopustivo je da se u blizini izvora pitke vode i gusto naseljenog mjesta s više od 15 tisuća stanovnika smeće zbrinjava na način koji ugrožava njihovo zdravlje. Mi se ne žalimo samo na smrad, već se žalimo na jedan promašeni koncept, rekla je Vozila za Radio Rijeku.
Da bi smeće što se odlaže na Marišćini postalo otpad – odnosno korisna sirovina – potrebno ga je sortirati već u domaćinstvima. Nažalost, kaže Vozila, vrlo mali postotak kućnog otpada na našem području građani sortiraju i odlažu u posebne kontejnere, a takva obveza u našim zakonima ne postoji.
Građani okupljeni u Krizni eko-stožer Marišćina predlažu tzv. Zero Waste model gospodarenja otpadom, koji se temelji upravo na obaveznom razvrstavanju različitih vrsta otpada već u kućanstvima.
Takav model koristi većina zapadnih zemalja, a kao svijetli primjer gospodarenja otpadom navodi primjer Ponikvi na otoku Krku. Danas u svijetu ne postoje smetlišta, nego centri za gospodarenje otpadom koji otpad koriste kao sirovinu za recikliranje i daljnju upotrebu, a ne stvarati piramide smrdljivog, neupotrebljivog i višestruko štetnog smeća, rekla je Vozila. (Radio Rijeka)