Moskovska policija zaustavila je u srijedu klavirski recital s glazbom poznatog ukrajinskog skladatelja nakon što je primila anonimno upozorenje o prijetnji bombom.
Video iz kulturnog centra Rassvet prikazuje dvojicu uniformiranih policajaca koji ometaju izvedbu ruskog pijanista Alekseja Ljubimova ciklusa pjesama “Stufen” ukrajinskog skladatelja Valentina Silvestrova uz stihove klasičnih ruskih pjesnika.
Lyubimov nastavlja svirati pjesmu austrijskog skladatelja Franza Schuberta dok policajci gestikuliraju publici. Nakon što Lyubimov završi sa sviranjem, aplauz publike prigušuje riječi policajaca.
Koncert je tada prekinut, a zgrada evakuirana jer je policija dva i pol sata pretraživala stan u potrazi za bombama zbog anonimne prijetnje bombom, rekao je djelatnik Rassveta za The Moscow Times.
“Čekali smo pse, onda su psi provjerili prostor, sve se oteglo do 12.30 sati”, rekao je zaposlenik.
Djelatnica Rassveta nagađa da bi dolazak policije “mogao biti povezan s nacionalnošću skladatelja” čija su djela izvedena u prvom dijelu koncerta.
Rusi su privedeni zbog isticanja ukrajinskih zastava i simbola otkako je Moskva pokrenula svoju “specijalnu vojnu operaciju” 24. veljače. Neki su privedeni dok su nosili balone ili su nosili lak za nokte s plavom i žutom zastavom Ukrajine.



































