Home Vijesti Sanja Barić o korona-krizi: Ustavni sud je trebao reagirati

Sanja Barić o korona-krizi: Ustavni sud je trebao reagirati

1001
0

“Nije dovoljno samo iznositi brojke umrlih, mi moramo znati strategiju, činjenice, da bismo znali da su sve uzeli u obzir i donijeli prave odluke ili odluke na koje možemo pristati “, poručila je to Sanja Barić, ustavnopravna stručnjakinja s Pravnog fakulteta u Rijeci gostujući u Intervjuu tjedna Hrvatskog radija.

– Moramo svakako imati na umu da je jako teško biti pametan i mudar i biti siguran da se postigne ono što želimo, a to je sigurnost i zdravlje, a opet ravnoteža s našom potrebom da se družimo. Blagdani ili ne, kazala je.

Nije željela komentirati nijednu pojedinu mjeru kao takvu, jer je – kaže – teško procijeniti.

– Međutim ono na što kontinuiramo upozoravamo, neovisno o tome što je rekao Ustavni sud, je činjenica da mi definitivno imamo osjećaj nedovoljnog povjerenja u naš Stožer, u tijelo koje vodi i upravlja ovom krizom, onoliko koliko je moguće. A pitanje povjerenja nije samo stvar poštovanja, prava, Ustava i zakona, nego je pitanje pravilnog rukovođenja. Mi smo, kao ustavni pravnici, stalno govorili – potrebno je jasno iznositi podatke. Ne broj umrlih, zaraženih, već jasnu strategiju. Ako bude ovoliko ili onoliko zaraženih, koje su činjenice jedne, koje su činjenice druge, kazala je ustavnopravna stručnjakinja.

Barić je istaknula i kako nije zadovoljna upravljanjem, ne samo sadržajem, nego prije svega formom i procesima. Ističe kako građani nemaju povjerenja u Stožer, a odgovornost za to je na vlasti.

– Mi smo, nažalost, u zadnjih 9,10 mjeseci načinom upravljanja nezadovoljni, što izlazi iz samog poimanja prava, ali stvaraju nepovjerenje upravo zato što mnoge mjere ukazuju na, ‘pogodovanje’ je teška riječ, kazala je, davši kao primjer slavlje Torcide i Kolone sjećanja.

– Svi mi imamo nešto što želimo podijeliti od srca s drugima, ali ovo je izvanredna situacija i izvanredne okolnosti, poručila je.

Ima, kaže, konkretno pitanje.

– Kome se ja kao građanin mogu obratiti ako nisam zadovoljna s dijelom stožera, gdje je moj pravni lijek? To nije jasno, ne može sve ići na Ustavni sud, kazala je, dodavši kako “valjda postoji neki Odbor koji nadzire pitanja zdravstva, a kojem bi se trebalo podnositi izvješće”.

– Mi nemamo utvrđen mehanizam odgovornosti, koji je vrlo difuzan, zaključila je, dodavši kako Stožer ne može tražiti od građana da ih sluša, a da pritom sam nije konzistentan.

Zabrana rada nedjeljom

Osvrnula se i na zabranu rada nedjeljom u prvom valu epidemije te odluku Ustavnog suda.

– Ne očekujem tužbe, vjerujem da će pojedinci pokušavati. Ali Ustavni sud, rekavši što je rekao i kada je rekao, je zatvorio vrata tome i pokrio dosadašnje postupanje vlasti, kazala je između ostalog.

Barić je naglasila i kako je na proljeće i tijekom dijela ljeta bila načelno zadovoljna kako vlast upravlja sadržajem, no:

– Proceduralnim elementima sam jako nezadovoljna. Moje nezadovoljstvo eskalira jer se pokazuju negativni elementi tog proceduralnog upravljanja na terenu. Moraju postati svjesni koliko im ljudi ne vjeruju i da su sami za to odgovorni, kazala je u intervjuu za Hrvatski radio.

‘Ustavni sud je trebao reagirati’

Barić je kazala i kako je Ustavni sud trebao reagirati kada je rečeno da
će policijski službenici moći provjeravati je li u nečijem privatnom domu više od 15 odnosno 10 osoba.

– Onda mi čujemo ministra i druge predstavnike Stožera: “ma nećemo mi kontrolirati, to je samo apel”. Nismo prijatelji, vi ste država. Ako donosite upute, uputa je ili preporuka pa me moliš ili je sankcija. Ako imam sankciju, onda bi ju država morala provoditi. Ako kažem “uveo sam sankciju koju neću provoditi”, narušavam osnovnu vladavinu prava. Koncept ”molim vas, kontrolirat ću, ali neću” je grozan za vladavinu prava. Na to Ustavni sud mora reagirati, komentirala je, poručivši da treba vidjeti što je u Ustavu i jasno ga provesti. Tko se želi žaliti, neka se obrati žalbenom tijelu, pojašnjava.

Komentirajući novi set mjera, Barić kaže da se suosjeća sa svim službenim tijelima jer je teško naći najbolje rješenje. Upitana je li trebalo propisati sankcije, kazala je:

– Ne bih stavila sankcije prije, ali bih stavila sada. Ali bih već unaprijed znala da će sankcije biti za mjesec dana, ne bih mijenjala od danas do sutra.

Modernizacija Ustava

Govoreći o Ustavu, Barić je istaknula kako ga apsolutno treba modernizirati u puno segmenata – dijelu s ljudskim pravima, organizacijom vlasti, referendumom, načinom formiranja vlade.

Ističe kako se potom treba pozabaviti i Zakonom o referendumu.

Ustavni sud donio je odluku o potrebi novog Zakona o pobačaju, međutim Barić kaže kako ga još nema ni u nacrtima. Smatra da se nepotrebno radi problem.

Sjednice Ustavnog suda

Barić je za kraj emisije komentirala trebaju li sjednice Ustavnog suda biti javne. Kazala je kako je uvjerenje građana da velik dio sudaca ne radi svoj posao, zbog čega smatra da bi poneke sjednice trebale biti javne.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here