Home Vijesti Srpska manjina ipak neće postati autohtona u PGŽ: Vijećnici Skupštine odbili prijedlog

Srpska manjina ipak neće postati autohtona u PGŽ: Vijećnici Skupštine odbili prijedlog

180
0
486762257 1709464036617561 3508108014774677977 n
Foto: pgž

Vijećnici Županijske skupštine Primorsko-goranske županije odbili su prijedlog izmjene Statuta županije koji bi osigurao izbor jednog člana Skupštine iz redova srpske nacionalne manjine. Prijedlog je predložio Klub nacionalnih manjina uz podršku župana Zlatka Komadine.

Prijedlog izmjene Statuta

Prema prijedlogu, srpska nacionalna manjina bi dobila pravo na jednog predstavnika u Skupštini. Slilčan status je osiguran za pripadnike talijanske nacionalne manjine. Dosad je srpska manjina ostvarivala određena manjinska prava u izvršnim i predstavničkim tijelima temeljem Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Ta su prava uključivala zamjenika Župana i dva člana Županijske skupštine.

Međutim, prema rezultatima popisa stanovništva iz 2021. godine, udio srpske nacionalne manjine u ukupnom stanovništvu županije pao je ispod 5%, čime su ta prava temeljem posebnog zakona prestala vrijediti.

Obrazloženje prijedloga

Prijedlog izmjene Statuta bio je utemeljen na Zakonu o lokalnim izborima, koji omogućuje da se pripadnicima nacionalnih manjina zajamči pravo na zastupljenost u predstavničkom tijelu putem statuta jedinice, neovisno o postotnom udjelu u stanovništvu.

Komadina: “Nije riječ o štimanju većine”

Župan Zlatko Komadina odbio je povući prijedlog unatoč pozivima pojedinih vijećnika. Dodao je da bi povlačenje prijedloga značilo odustajanje od ideje zadržavanja stečenih prava srpske manjine.

Komadina je pojasnio da nije riječ o “štimanju” većine u Skupštini, već o nastojanju da se održi civilizacijsko pravo koje bi ionako trebalo biti zajamčeno prema zakonskim rješenjima.

Različita mišljenja vijećnika

Rasprava je bila podijeljena. Neki vijećnici izjavili su da je Primorsko-goranska županija tolerantna sredina te da bi pravo sudjelovanja u Skupštini trebalo biti ravnopravno, a ne privilegirano. Također su dodali da brzopotezna izmjena Statuta neposredno prije izbora šalje upitnu poruku.

S druge strane, pojedini vijećnici su rekli da se civilizacijski doseg društva mjeri odnosom prema manjinama. Smatrali su da bi odbijanje prijedloga pokazalo nerazumijevanje izbornog zakona i lošu poruku o odnosu prema nacionalnim manjinama.

Iako je prijedlog imao podršku dijela vijećnika, na kraju nije dobio potrebnu većinu glasova u Županijskoj skupštini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here