Američko ministarstvo pravosuđa podnijelo je tužbu kojom traži građansku zapljenu 47 milijuna dolara, zarađenih prodajom gotovo milijun barela iranske nafte. Prema priopćenju, radi se o sredstvima povezanima s Iranskom revolucionarnom gardom (IRGC) i njezinom postrojbom Qods Force, koje su u SAD-u označene kao strane terorističke organizacije.
Nafta prikazana kao malezijska, a skladištena u Hrvatskoj
Sporna iranska nafta dopremljena je u Omišalj na Krku tijekom 2024. godine, gdje je privremeno skladištena. Kako navodi američki državni odvjetnik Edward R. Martin Jr., organizatori su koristili lažne dokumente i manipulisali signalima tankera kako bi prikrili iransko porijeklo tereta, predstavljajući ga kao malezijski.
Prevara se odvijala između 2022. i 2024. godine, a uključivala je i plaćanje skladišnih troškova u američkim dolarima, putem financijskih institucija u SAD-u, koje bi, da su znale za pravo porijeklo, transakcije odbile.
Povezanost s iranskom naftnom kompanijom i financiranjem terorizma
U tužbi se navodi kako je nafta u vlasništvu Nacionalne iranske naftne kompanije (NIOC), koja je prema tvrdnjama američkih vlasti povezana s financiranjem aktivnosti IRGC-a. Dobit ostvarena njenom prodajom koristi se, kako tvrdi Ministarstvo pravosuđa SAD-a, za širenje oružja za masovno uništenje, podršku terorizmu i kršenje ljudskih prava.
Reakcije iz SAD-a: Snažna poruka Iranu
Tužitelj Martin poručio je da je riječ o poruci Iranu kako se američke sankcije neće moći izigrati manipulacijama i prikrivanjem podrijetla robe. Istaknuo je da je zapljena dio šire strategije maksimalnog pritiska administracije bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
Predstavnik FBI-ja Alvin Winston dodao je kako SAD neće dopustiti neprijateljskim režimima da koriste američki financijski sustav za financiranje terorističkih organizacija.
Novac bi mogao završiti u fondu za žrtve terorizma
Prema važećim američkim zakonima, sredstva zaplijenjena u slučajevima povezanima s državama koje podupiru terorizam mogu se usmjeriti u fond za žrtve državnog terorizma.
Cijeli slučaj vodi Ministarstvo pravosuđa SAD-a u suradnji s FBI-jem i Službom za imigraciju i carine (HSI).