Jutros su interventne postrojbe kosovske policije krenule u akciju na sjeveru Kosova. Policija je objavila da se radi o akciji usmjerenoj protiv krijumčara te je upala u jednu apoteku i više trgovina.
Srbi su odmah izašli na ulice Sjeverne Mitrovice te su se oglasile sirene za opasnost. Policija je rastjerivala okupljene građane šok-bombama i suzavcem.
#Kosovo right now pic.twitter.com/CzUZeoRTnN
— Jozef K. (@srecniprinc) October 13, 2021
Portal Kosovo Online objavio je da je u sukobima policije i Srba ustrijeljen jedan Srbin, koji je u teškom stanju. U bolnicu u Mitrovici zaprimljeno je više osoba koje su stradale u okršajima policije i Srba u Zvečanu, općini nedaleko od Mitrovice. Srpski ured za Kosovo navodi da su ranjeni deseci ljudi.
Srpska premijerka Ana Brnabić je pozvala međunarodnu zajednicu, NATO i KFOR da hitno reagiraju i “zauzdaju premijera Kosova Albina Kurtija”.
“Situacija je više nego dramatična i ovo je posljednji trenutak u kojem je neophodna jasna reakcija kako bi se zaustavila luđačka politika koju provodi Priština. Ovakvo ponašanje je prevršilo svaku mjeru i dovodi nas na rub kaosa”, poručila je Brnabić u priopćenju za javnost.



































