Ukrajinska vojska ponovno je uspostavila kontrolu nad selom Filija u Dnjepropetrovskoj oblasti. Glasnogovornik operativno‑strateške skupine „Dnipro“ Oleksij Bielski izvijestio je 13. rujna da su dvije postrojbe 425. puka „Skelja“ brzo izbacile ruske postrojbe, bacale granate i zarobile vojnike kako bi stabilizirale položaj. Rusija je 24. kolovoza tvrdila da je preuzela Filiju, no ukrajinski promatrači i nadalje su bilježili selo kao ukrajinsku teritoriju.
Teška operacija 425. puka „Skelja“
Prema izvještajima ukrajinskih medija, bataljun „Shkval“ iz sastava puka „Skelja“ izveo je napad na granici između Dnjepropetrovske i Donecke oblasti. Ruske snage pokušale su utvrditi selo s više vatrenih točaka, no ukrajinski vojnici uspjeli su ih potisnuti i ponovno podići ukrajinsku zastavu. Nakon oslobođenja provode se stabilizacijske mjere i pretraga terena na moguće eksplozivne naprave, a lokalnom stanovništvu pruža se pomoć.
🔥🪖 The Armed Forces of Ukraine have liberated Filiya in the Dnipropetrovsk region, — spokesperson of the Operational Command "Dnipro" Oleksiy Belsky
— Gianl1974 (@Gianl1974) September 13, 2025
It is reported that soldiers of the 425th "Skelya" regiment stormed the village, threw grenades at the occupiers, shelled them,… pic.twitter.com/nRemLGc3AX
Ruska ljetna ofenziva i „tampon zona“
Oslobađanje Filije događa se u kontekstu ruske ljetne ofenzive. Rusija nastoji prodreti u Dnjepropetrovsku oblast, koja do sada nije bila okupirana, i stvoriti tzv. tampon zonu. Promatrači su krajem kolovoza prvi put izvijestili da su ruske snage ušle u sela regije, no Kijev je to tada negirao. Kremljinov glasnogovornik Dmitrij Peskov ranije je rekao da su operacije u Dnjepropetrovskoj oblasti dio stvaranja „tampon zone“ na ukrajinskom teritoriju. Unatoč tim planovima, pokušaji ruskih snaga da zauzmu obližnje selo Dačne dosad su odbijeni. Dnjepropetrovska oblast svakodnevno trpi zračne i artiljerijske napade i graniči s Doneckom, jednim od glavnih bojišta od 2014. godine.
Eksplozija na pruzi u Orlovskoj oblasti
Istoga dana stigla je vijest o eksploziji na željezničkoj pruzi u ruskoj Orlovskoj oblasti. Regionalni guverner Andrej Kličkov objavio je da su tijekom pregleda pruge pronađene eksplozivne naprave; jedna je detonirala, usmrtivši dvojicu pripadnika Rosgvardije (ruske Nacionalne garde) i teško ranivši trećega. Nije bilo stradalih među putnicima, no eksplozija je uzrokovala kašnjenje najmanje deset vlakova te odgodu polaska vlaka na relaciji Kursk–Moskva. Lokalna vlast tvrdi da je situacija „pod kontrolom“ i da traje potraga za počiniteljima. Ukrajinski izvori navode da su ukrajinske snage i proukrajinske partizanske skupine više puta napadale rusku željezničku i energetsku infrastrukturu kako bi oslabile logističke kapacitete i opskrbu ruske vojske, uključujući sabotažu u Tveru krajem kolovoza.
Širi kontekst
Oslobađanje Filije pokazuje da ukrajinska vojska i dalje drži inicijativu na rubnim dijelovima fronta, unatoč ruskim pokušajima da se probije u Dnjepropetrovsku oblast. Istovremeno, eksplozija u Orlovskoj oblasti podsjeća na učestale sabotaže koje su postale jedna od taktika ukrajinskih snaga i proruških pokreta otpora u Rusiji. Oba događaja naglašavaju složenost i širinu sukoba koji se nastavlja u Ukrajini.



































