Dylan O’Byrne, popularni tiktoker iz Nashvillea, doživio je neugodno iznenađenje nakon povratka s putovanja jugoistočnom Azijom. Pri slijetanju u SAD slučajno je prekršio carinska pravila – zbog jedne obične banane.
Neočekivani problem na carini
Nakon što je sa svojim roditeljima iz Singapura sletio u njujoršku zračnu luku John F. Kennedy, O’Byrne je prošao standardnu carinsku provjeru. Na pitanje službenika ima li nešto za prijaviti, bez razmišljanja je odgovorio da nema.
“Nikad ništa ne kupujem na putovanjima, možda poneki suvenir za prijatelje, ali ništa što bih trebao prijaviti”, objasnio je u viralnom TikTok videu koji je već prikupio više od 839.000 pregleda.
No, prilikom preuzimanja prtljage, njega i roditelje zaustavili su agenti granične kontrole. Policijski psi su počeli njuškati oko njegove torbe, a kada su ga ponovno pitali nosi li nešto zabranjeno, ponovno je rekao da nema. Ipak, pas je sjeo pored njegove torbe – što je jasan znak da je unutar prtljage pronađen sporni predmet.
Kazna zbog – banane
“Pomislio sam: ‘Što je taj pas mogao nanjušiti?’” rekao je O’Byrne. Odgovor je bio iznenađujuć – banana koju je slučajno zadržao u torbi. Objasnio je da ju je pokupio tijekom presjedanja u Njemačkoj i potpuno zaboravio na nju.
Agenti su potvrdili da je banana njegova, skenirali mu putovnicu i upozorili ga da bi mogao dobiti kaznu. “Mislio sam da se šale, ali nisu”, ispričao je u videu.
@dylanobyrne I brought an illegal item home to the United States the other day 🫠 #travel #USA #vacation ♬ original sound – dylanobyrne
Stroga pravila američke carine
Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede, većina svježeg voća i povrća zabranjena je za unos u SAD zbog rizika od prijenosa štetnika i bolesti. O’Byrne je otkrio da bi zbog banane mogao biti isključen iz Global Entry programa (koji omogućava brži prolazak kroz carinske kontrole) te kažnjen s 500 dolara.
Njegova priča nije usamljen slučaj. “Ovo se upravo dogodilo mom prijatelju zbog naranče – morao je platiti kaznu od 1000 dolara”, komentirao je jedan korisnik TikToka.