Home Mozaik Amleto Ballarini – prvi esul s nagradom Grada Rijeke

Amleto Ballarini – prvi esul s nagradom Grada Rijeke

443
1

Jednoglasnom odlukom riječkog Gradskog vijeća, priznanje ‘zlatna plaketa Grada Rijeke’ po prvi puta u povijesti dobio je jedan esul, odnosno istaknuti predstavnik populacije koja je napustila Rijeku iza 2.svjetskog rata. Iako se predstavnici esulskih organizacija već desetljećima ne zalažu za promjene granica, a uspostavili su i dugogodišnju kulturnu suradnju s predstavnicima Grada Rijeke, ovaj potez gradskih vijećnika veliki je korak prema povijesnom pomirenju i potvrda da dugogodišnji napori u promicanju dijaloga između službene i ‘iseljene’ Rijeke nisu bili uzaludni.

Nagradu je na prijedlog Srednje talijanske škole – Rijeka, Muzeja grada Rijeke, Vijeća talijanske nacionalne manjine za Grad Rijeku i Vijeća talijanske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije za dugogodišnje napore u promicanju dijaloga i ugleda grada Rijeke dobio istaknuti povjesničar Amleto Vittorio Ballarini.

Ballarini je rođen 1933. godine u Rijeci. S obitelji napušta grad nakon drugog svjetskog rata te u Genovi stječe diplomu iz političkih znanosti. Iz Genove seli 1978. godine u Rim te započinje svoju aktivnost u krilu Društva za riječke studije–arhiv Povijesnog muzeja Rijeke posvećujući se proučavanju i istraživanju povijesti rodnoga grada i složenih događaja na ovim prostorima. Autor je brojnih povijesnih i književnih radova objavljenih u Italiji i inozemstvu uz zavidne ocjene uglednih kritičara. Dobitnik je: Nagrade Luigi Einaudi Centra za proučavanje i dokumentiranje Emilia Romagna, Nagrade Andreotti za zaštitu talijanske prirodne i povijesne baštine, nagrade Centra za proučavanje Carlo Capodieci, nagrade za pjesništvo Laurentum i drugih.

Kao predsjednik Društva za riječke studije, Amleto Vittorio Ballarini se odavna bavi pomnom i strogom analizom usmjerenom prema rasvjetljavanju povijesti grada Rijeke. Iako je u početku imao radikalnije stavove, vremenom ih je revidirao te se posvetio otvaranju prema rodnom gradu i konstruktivnom kulturnom dijalogu. Na taj način je postigao da je Društvo za riječke studije, na čijem je čelu, postala prva organizacija na svijetu u izgnanstvu koja je pokrenula službeni dijalog sa hrvatskim vlastima i ustanovama talijanske manjine. Nije se obeshrabrio unatoč poteškoća na koje je nailazio pa je 1989. godine došlo do zaokreta i prvih službenih kontakata, najprije s kućom Edit i Zajednicom Talijana, a time i s gradskim vlastima. Između ostalog, Amleto Ballarini je začetnik i pokretač Riječkog kulturnog manifesta (1998.), isprave koju su potpisali gradonačelnik Slavko Linić i mnogi drugi Riječani (Claudio Magris, Ervin Dubrović, Elvio Baccarini, Elvia Fabijanic i dr.).

1 COMMENT

  1. a što je sa onima dvojicom koji su (sp)letkarili ispre Teatra i putem medija ? Tko ih je poslao da ometaju ujedinjenje Rijeka ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here