Home Kolumne Arheološki park u Starom gradu: Najstarija riječka povijesna priča

Arheološki park u Starom gradu: Najstarija riječka povijesna priča

0
foto: lokalpatrioti-rijeka.com
foto: lokalpatrioti-rijeka.com

Uskoro će se Riječani i turisti koji budu pohodili Rijeku imati prilike upoznati s najstarijim dijelom povijesti antičke Tarsatice. Arheološki park su ustvari ostaci nekadašnje rimske vojne komande tzv. Alpske principije koja se nalazila na tom mjestu. Najstarija riječka građevina Stara vrata ili Arco Romano bila je jedini sačuvani objekt antičke Tarsatice i ujedno jedini preostali samostojeći objekt rimske vojne komande. Za Rimski luk se nije previše znalo što je predstavljao u antičko doba. Pretpostavke su išle za tim da se radilo o nekadašnjem glavnom ulazu u grad, a tek kasnije se dolazi do saznanja da se radi o ulazu u vojnu komandu, odnosno u tvrđavu unutar gradskih zidina.

Ovaj prostor se naziva Trgom Julija Klovića (iako nikada nije bio trg niti imao obilježja trga) i bio je godinama zapuštena površina kojom su se zbunjeno kretali mnogiobrojni turisti, čudeći se prljavštini i zapuštenosti povijesne jezgre grada.

Arco Romano

Nakon detaljnih arheoloških ispitivanja na svijetlo dana su izašli vrijedni nalazi koji govore o monumentalnoj građevini koja se nalazila na tlu Tarsatice. Upravo monumentalnost ovog starog zdanja govori u prilog tome da Rijeka u antičko doba nije bila nekakvo nevažno naselje već dominantna gradska sredina područja današnjeg Kvarnera i sjevernog Jadrana, kao što je i danas.

Naime, u izučavanju antičke povijesti Sjevernog Jadrana mnogi tzv. uvaženi povjesničari (među kojima se neki i danas ističu kao veliki autoriteti) su antičku Tarsaticu prikazivali kao nevažno naselje u odnosu na neke druge gradove i naselja kojima se u njihovom izučavanju nastojalo dati nerealno velika važnost u doba Rimskog carstva. Razlozi takvom tretmanu antičke Rijeke su bili često zavičajni budući da su ti ‘povijesni autoriteti’ svojem rodnom mjestu i kraju htjeli dati veće značenje negoli mu objektivno pripada. Jedan od razloga marginaliziranja antičke Tarsatice bio je i u činjenici da se o njoj relativno malo znalo, iz razloga nedovoljnog arheološkog istraživanja i proučavanja riječkog Starog grada u čijim gabaritima se Tarsatica nalazila.

Iskopani antički mozaici pored Kosog tornja prije četiri godine bili su jedan od dokaza da je Rijeka u to vrijeme relativno veliki grad. Ostaci ranokrščanske crkve govore u prilog tome da se radilo o bazilici, a to bi značilo da se radilo možda i o biskupskom sjedištu. To vodi k logičkom zaključku da je Tarsatica bila osim crkvenog i administrativnog – gospodarsko, i dokazano vojno središte šire regije/provincije.

foto: lokalpatrioti-rijeka.com

Nažalost, o antičkom dobu našeg grada se i dalje nedovoljno zna, a i ono što se zna nedovoljno je dostupno široj javnosti odnosno Riječanima i turistima. Jedan od razloga je i nedovoljna valorizacija tog dijela spomeničke baštine grada, a ogledni primjer su još uvijek nedostupni vrlo vrijedni arheološki nalazi (mozaici) kod Kosog tornja koji do daljnjeg ostaju pokriveni asfaltom.

Arheološki park će uskoro biti otvoren (s velikim zakašnjenjem) svima koji žele vidjeti i saznati više o najstarijoj povijesti grada. Dio našeg Starog grada barem djelomično bit će uzorno uređen. Ipak, neke povijesne građevine i prostori od izuzetnog značenja i simbolike za grad i dalje ostaju zapušteni i u katastrofalno lošem stanju, poput trga Grivica, Palaca komuna rečkog i Municipija.(predrag miletić)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here