Home Top Vijest Barakude osvojile olimpijsko zlato!

Barakude osvojile olimpijsko zlato!

1092
0

Hrvatski vaterpolisti osvojili su svoje prvo olimpijsko zlato! U finalu u Londonu danas su s 8:6 (1:2, 2:0, 2:1, 3:3) bili bolji od Italije drugi put na ovom turniru! U osam utakmica na turniru Hrvatska je ostvarila osam pobjeda, što je dominacija kakva dugo nije zabilježena.

Barakude su loše krenule i Italija je već u prvoj minuti golom Valentina Gallasa s igračem više povela. Na 0:2 povisio je Maurizio Felugo u sedmoj minuti nakon isključenja Samira Barača. Srećom, nervozu naših okončao je pogodak Ivana Buljubašića nakon lijepe asistencije Igora Hinića potkraj prve dionice.

U 11. minuti utakmice Joković je izjednačio na 2:2. Nijedna momčad nije bila učinkovita u napadu, no Hrvatska je na vratima imala dobrog Pavića, koji je sjajno obranio nakon Bušljina drugog isključenja, a na drugoj strani precizno je s pet metara Samir Barač pogodio sam kut gola za vodstvo 3:2.

Treća četvrtina počela je izjednačenjem Feluga (3:3), koji je žabicom svladao Pavića, no Bošković je minutu poslije pogodio za 4:3. Nedugo zatim realizirao je peterac koji je izborio Hinić nakon povlačenja Gala (5:3).

Izjava Samira Barača nakon osvojenog zlata

Premuš je s dva metra zatresao okvir Pavićeva gola, a u posljednjim sekundama napada gol Obradovića poništen je zbog isteka vremena.

U posljednjoj dionici razbudio se Maro Joković – prvo je u posljednjoj sekundi napada pogodio za 6:3, a onda je s igračem više bio točan i za 7:3 četiri minute i 20 sekundi do kraja utakmice, što je bio njegov treći gol na utakmici.

Na 7:4 smanjio je Alex Giorgetti nakon što Talijani punih 11 minuta nisu postigli pogodak, ali Sandro Sukno je s brojčanom prednošću s lijeve strane bio precizan za 8:4 samo tri minute i 10 sekundi prije kraja. Presciutti je iz kontranapada smanjio na 8:5.

Obradović je isključen zbog prekršaja u napadu, ali Talijani su pogriješili u dodavanju minutu i pol do kraja! Zlato je naše!

Najbolji hrvatski strijelac bio je Maro Joković (3), dva gola zabio je Miho Bošković, a Sandro Sukno, Samir Barač i Ivan Buljubašić po jedan gol. Sjajni vratar Josip Pavić ostvario je ovaj put sedam obrana, ali Igre u Londonu posebno će pamtiti iskusni Igor Hinić, kojemu su ovo bile pete Igre na kojima je nastupio i jedini je član naše momčadi koji ima i srebrnu medalju iz Atlante.

Ovo je najveći uspjeh hrvatskih vaterpolista koji su prije 16 godina na OI-ju u Atlanti također igrali u finalu, u kojemu ih je s 5:7 porazila Španjolska.

U današnjem finalu odabranici Ratka Rudića, kojemu je ovo četvrto olimpijsko zlato, u svemu su nadmašili aktualne svjetske prvake Talijane, koji ih nisu mogli spriječiti da zabilježe i osmu uzastopnu pobjedu na olimpijskom turniru i zasluženo osvoje prvu vaterpolsku zlatnu medalju.

Bila je to ujedno treća zlatna medalja, te šesta ukupno za Hrvatsku u Londonu, čime su ovo postale najuspješnije Igre u povijesti naše samostalne države.(HRT)