Home Vijesti Crvenu fasadu riječkog MMSU-a konzervatori dozvolili kao privremeno rješenje, od tada su...

Crvenu fasadu riječkog MMSU-a konzervatori dozvolili kao privremeno rješenje, od tada su prošle četiri godine

274
0
Crvena kuća
Crvena kuća

Kada je 2020. godine fasada riječkog Muzeja moderne i suvremene umjetnosti (MMSU) osvanula u jarko crvenoj boji, rad mlade umjetnice Dore Budor izazvao je mnoštvo reakcija. Prolaznici na Krešimirovoj ulici zaustavljali su se kako bi fotografirali „crvenu kuću“. Predstavljena je kao privremeni umjetnički projekt u sklopu Europske prijestolnice kulture. Danas, četiri godine kasnije, ono što je trebalo biti kratkotrajna intervencija pretvorilo se u stalni prizor. Obećanja o obnovi fasade i dalje ostaju samo to – obećanja.

Na naš upit što se događa s privremenom fasadom koja je postala trajno rješenje, iz Grada Rijeke odgovaraju da se početak obnova pročelja planira iduće godine:

Početak obnove pročelja Muzeja za modernu umjetnost planiran je za 2025. godinu. Projektom se, osim obnove pročelja, planira i provedba energetske obnove objekta koja uključuje zamjenu krovnog pokrova, izradu toplinske izolacije ovojnice objekta, zamjenu dotrajale stolarije drugog kata i prizemlja te obnovu pročelja. U tijeku je revidiranje projekta u skladu s uvjetima nadležnog Konzervatorskog odjela, a dovršetak tog postupka očekuje se početkom sljedeće godine, kažu u Gradu Rijeci.

Od privremene umjetnosti do zaborava

Rad Dore Budor, predstavljen u sklopu izložbe Davida Maljkovića „S kolekcijom“, izvorno je osmišljen kao apstraktna umjetnička intervencija koja bi privremeno „osvježila“ oronulu fasadu muzeja. „Riječ je o crvenom monokromu na tijelu nekretnine koja čeka obnovu“, objasnila je umjetnica prilikom premijere rada. No, četiri godine kasnije, čini se da je ovaj crveni sloj postao trajni simbol nebrige za kulturnu infrastrukturu.

Kritičari ističu da se „privremena intervencija“ danas više ne doživljava kao umjetnički rad, već kao simbol propuštenih prilika i neispunjenih obećanja o obnovi.

Loše stanje zgrade i izostanak reakcije

Muzej moderne i suvremene umjetnosti smješten je u zgradi bivšeg industrijskog kompleksa Benčić. Objekt je prepoznat kao vrijedan dio riječke povijesti. Još 2020. godine zgrada je bila u lošem stanju, a obnova pročelja bila je najavljivana kao dio šireg plana revitalizacije kulturnih prostora u Rijeci. Međutim, četiri godine kasnije, ništa se nije promijenilo.

Crveni monokrom koji je tada bio zanimljiv umjetnički eksperiment sada samo naglašava propadanje zgrade. Fasada prekrivena jarko crvenom bojom i dalje skriva infrastrukturne elemente i dotrajale prozore, a planirana obnova ostala je daleko od realizacije.

Kritički osvrt: umjetnost kao opravdanje za neaktivnost?

Dok je intervencija Dore Budor 2020. godine bila predstavljena kao privremeni eksperiment s apstraktnim konceptom, danas se postavlja pitanje je li njezin rad postao prikladno opravdanje za izostanak konkretnih poteza. Kritičari upozoravaju da su vlasti možda iskoristile privremenu umjetničku intervenciju kako bi odgodile stvarno rješavanje problema.

Pojam „privremenog“ u ovom je slučaju postao rastezljiv. Muzejska zgrada koja je trebala biti obnovljena i prilagođena kulturnoj namjeni ostala je u istom stanju. Umjetnost, koja bi trebala poticati dijalog i razvoj, ovdje se pretvorila u pokriće za neuspjeh.

Propuštena prilika za revitalizaciju prostora

Muzej moderne i suvremene umjetnosti ima potencijal biti ključna kulturna točka u Rijeci. Njegovo sadašnje stanje šalje sasvim drugačiju poruku. Zgrada i dalje odiše zanemarivanjem, a crvena fasada, koja je nekada izazivala fascinaciju kod pojedinaca, sada djeluje poput ironične opomene na izostanak brige za kulturnu infrastrukturu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here