Razgovor između Elona Muska i njemačke desničarske političarke Alice Weidel izazvao je mnogo pažnje, kako zbog neočekivanih tema, tako i zbog političkih implikacija. Sadržaj razgovora uključivao je povijesne polemike, političke strategije i čak egzistencijalna pitanja. Donosimo ključne točke ovog neobičnog susreta.
Muskova podrška AfD-u i Alice Weidel
Elon Musk nedavno je izazvao buru kontroverzi podržavši njemačku desničarsku stranku Alternativa za Njemačku (AfD), koju vodi Alice Weidel. AfD trenutno ima oko 20% potpore u anketama, a Weidel je potencijalna kandidatkinja za nasljednicu Olafa Scholza na mjestu njemačkog kancelara.
Unatoč prijetnjama regulatornih istraga u Europskoj uniji, Musk je omogućio stranci da koristi njegovu platformu X (bivši Twitter) za političku kampanju.
“Weidel”, “Veedle” i prvi nesporazumi
Razgovor je počeo ležerno, ali uz gaf – Musk je pogrešno izgovorio Weidelino ime kao “Veedle”. Unatoč početnom nesporazumu, atmosfera je ostala srdačna, a oboje su nastavili raspravljati o ozbiljnijim temama.
Hitler, nacizam i povijesne interpretacije
Jedna od najkontroverznijih tema razgovora bila je Muskov upit o povezanosti AfD-a s nacizmom. Weidel je na to odgovorila:
“Adolf Hitler nije bio konzervativac niti libertarijanac. Bio je komunistički, socijalistički tip. Mi smo potpuno suprotno.”
Izjava izazvala je reakcije na društvenim mrežama i među povjesničarima, koji su je ocijenili povijesno netočnom. Musk se na to nadovezao raspravom o cenzuri medija u nacističkoj Njemačkoj, povezujući to s potrebom za slobodom govora.
Mars, meteori i spas čovječanstva
Jedna od najzanimljivijih tema bila je Muskov plan za kolonizaciju Marsa. Prema njemu, budući Marsovci mogli bi jednog dana pomoći u spašavanju Zemlje od katastrofa poput udara meteora ili nuklearnih sukoba:
“Ako smo vrsta s jednim planetom, pitanje je vremena kada ćemo biti uništeni.”
Musk tvrdi kako je cilj stvoriti samoodrživu koloniju na Marsu s milijun ljudi i jednakom količinom resursa. Ovo je, prema njegovim riječima, ključno za dugoročni opstanak čovječanstva.
Vjera, filozofija i “42”
Na kraju razgovora, Weidel je Muska upitala vjeruje li u Boga. Musk je odgovorio kako je “otvoren za ideju Boga” i da svoje stavove temelji na informacijama koje dobiva.
Inspiraciju za razumijevanje svemira pronalazi u djelu Douglasa Adamsa, “Vodič kroz galaksiju za autostopere”, gdje je smisao života opisan brojem 42. Ova filozofska razmatranja pružila su dublji uvid u Muskov način razmišljanja.
Rat u Ukrajini i budućnost Europe
Razgovor je dotaknuo i aktualne sukobe, poput rata u Ukrajini. Weidel je izrazila nadu da će Donald Trump brzo završiti sukob, dok je Musk upozorio na dugoročne posljedice produženog rata:
“Što ovaj sukob duže traje, to više Ukrajina slabi u odnosu na Rusiju.”