Home Vijesti Gordan Malić: Ne znam zašto se naši suverenisti raduju jačanju Vučića i...

Gordan Malić: Ne znam zašto se naši suverenisti raduju jačanju Vučića i još slabijoj, poniženoj i razjedinjenoj EU

194
0
hq720 2025 02 17T084902.136
JD Vance na Munchenskoj konferenciji

Naša je desna scena zadivljena munchenskom monodramom američkog potpredsjednika JD Vancea, piše Gordan Malić na svom facebook profilu.

Mene manje zanimaju recitali, a više djela. Volio bih da Trump, koji je insuficijentan znanjem svake vrste o novim globalnim paradigmama, novom svjetskom poretku, reformi NATO-a, Rusiji, Europskoj uniji i sl., više konzultira stručnjake, a manje prijatelje s golfa. Kad je pripremao svoje povijesne reforme, Franklin D. Roosevelt je formirao trust mozgova. Tome ga je savjetovao Samuel Rosenman, njegov savjetnik i pisac govora. Tu su grupu mediji nazvali Brain Trust i u početku je ismijavali. Činili su je profesori prava s Columbije i Harvarda koji su oblikovali planove za Prvi i Drugi New Deal 1933. i 1936. Bez provedenih reformi, Amerika bi novi svjetski rat dočekala kao država u stagnaciji ili recesiji, i rat bi bio izgubljen. Za viziju novog svijeta, koji će u ratu i nakon njega biti oblikovan, Roosevelt je ponovo angažirao timove novih stručnjaka.

Woodrow Wilson je na pregovore oko budućnosti Europe i svijeta u Versailles poveo tim od stotinjak ljudi, eksperata za pravo, sigurnost, geopolitiku…

Jimmy Carter je u Camp David otišao s Vanceom (ne ovim nogometašem, nego Cyrusem Vanceom, državnim tajnikom koji je u vrijeme predsjednika Lyndona Johnsona bio zamjenik ministra obrane, a u vrijeme Kennedyja ministar vojske) i sa Zbigniewom Brzezinskim, za kojeg znamo tko je i što je. A tko je sadašnji ministar obrane Pete Hegshet, kojeg Trump šalje na najvažnije pregovore u ovom stoljeću, znaju samo gledatelji jutarnjeg programa Fox Newsa, gdje se redovito javljao iz američkih zalogajnica kao ekspert za američki doručak i probleme malih ljudi, još beznačajnijih od njega. Kad vidim Trumpov brain trust, pomislim da je čak i on zaslužio bolje…

Gdje smo tu mi?

I drugo, manje me brinu svjetske teme, a više gdje smo tu mi i zašto Trump naziva srbijanskog predsjednika Vučića svojim prijateljem u vrijeme kad se Vučićeva vlast u Srbiji ljulja? Ne nalazim drugo ime za to osim – javna podrška. Prije toga je Vučiću poslao svog zeta u razgledanje nekretnina po Beogradu i potvrdio da nijedan dogovor neće proći bez nekretninskih ugovora, od Gaze do Beograda.

Ne znam zašto se naši suverenisti raduju jačanju Vučića i još slabijoj, poniženoj i razjedinjenoj EU. Bez nje ćemo se ponovo naći u Regiji, koja je, inače, američki izum, a koliko vidim, Trumpovi regionalni favoriti su Vučić i Orban. Možda se i varam, ali, kao što je govorio pokojni Kuljiš, ljudi griješe kad sve manje vjeruju vlastitim očima.

Ovo nije ’41., kada su Hrvati mogli uskočiti u makar krivi vlak. U Trumpovoj kompoziciji, ovako vođenoj, za nas nema mjesta. Uostalom, svaki put kad smo prihvatili da nas vode dominantne ideologije, završavali smo u diktaturama. Tuđman je povijesni primjer kako se može preživjeti i uspjeti bez velikih ideologija, koje i nisu za male narode, gledajući svoja posla.

Što bi rekao Rundek – izađi i bori se, zaključuje Malić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here