Najnoviji podaci govore da je Sjeverna Koreja na lansirnu rampu postavila prvu raketu s nuklearnom glavom, potvrdili su američki izvori za CNN što je odmah izazvalo zabrinutost u cijelom svijetu.
Početak krize na Korejskom poluotoku seže od početka zajedničkih manevara Sjedinjenih Američkih Država i Južne Koreje u akvatoriju blizu Sjeverne Koreje. Reakcija Izvrsnog vođe, kako ga njegovi sunarodnjaci zovu, Kim Jong-Ila je bila očekivana.
Jedina preostala komunistička diktatura (Kina i Kuba su se već počele reformski otvarati) reagirala je u najtvrdokornijem mogućem obliku najprije ukidanjem izravnog telefona Pjongjang-Seul, a potom i početkom nuklearnih prijetnji SAD-u, pogotovo njegovoj bazi na Guamu, zato jer nije za vjerovati da oni imaju dalekometne rakete s nuklaernim punjenjem koje bi mogle preko Pacifika dosegnuti američku obalu.
Žestoku retoriku pratilo je i raspoređivanje sjevernokorejskih pješačkih snaga do same granice uz topništvo koje s tih pozicija može direktno pogoditi Seul, pa bi u slučaju izbijanja rata ono se našlo prvo na američkom udaru.
Američki predsjednik Barack Obama jučer je podržao mirovne stavove generalnog tajnika Ujedinjenih Nacija Ban Ki-Moona, a u susretu američkog državnog tajnika Johna Kerrya s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom, ovaj potonji iskusnik međunarodne politike pozvao je SAD na suzdržanost u vojnim vježbama.
Što se, dakle, može očekivati?
Dodatni pritisak tradicionalnih prijatelja, a to su Kina i Rusija na Sjevernu Koreju te apel Ujedinjenih Nacija na SAD da se strasti smire. Konkretan rezultat ove krize ukoliko odustane od raketno-nuklearnih prijetnji mogao bi biti najveći za Sjevernu Koreju, koja bi od SAD-a i međunarodne zajednice mogla dobiti dodatnu pomoć, posebice u hrani, kao i u ostalim mogućim investicijskim projektima. Da bi tome moglo biti tako, svjedoči i podatak da je prije izbijanja krize Pjongjang neslužbeno posjetio izvršni direktor Googlea, što može u dužem vremenskom razdoblju značiti daljnje otvaranje Sjeverne Koreje prema svijetu. A sve to nakon što je Izvrsni vođa Kim Jong-Il učvrstio svoju poziciju među pripadnicima vojnog vrha koji se najviše protivi reformama mladog vođe školovanog u Švicarskoj, a tijekom studija je volio na satelitskoj televiziji gledati NBA košarku, navijao za Chicago Bullse, a omiljeni igrač bio mu je Hrvat Toni Kukoč.
U suprotnom, sve pa i rat sa nesagledivim posljedicama je moguć! (Giancarlo KRAVAR)