Home Biznis Japance koji žele dati otkaz šefovi šikaniraju, sad su našli rješenje!

Japance koji žele dati otkaz šefovi šikaniraju, sad su našli rješenje!

199
0
pexels satoshi 2070033
pexels satoshi 2070033

U Japanu, gdje prekomjerni rad i strogi poslovni odnosi često dovode do ozbiljnih zdravstvenih problema, premoreni radnici sve više traže izlaz iz svojih stresnih poslova. Kako bi izbjegli neugodne razgovore s poslodavcima, mnogi radnici počeli su angažirati takozvane agencije za otkaze, koje im pomažu napustiti posao bez sukoba i dodatnog stresa, piše CNN.

Uspon Agencija za Otkaze Tijekom Pandemije

Iako su agencije za otkaze postojale i prije, njihova popularnost značajno je porasla tijekom pandemije COVID-19. Mnogi Japanci, suočeni s neizvjesnošću i promjenama u načinu života, počeli su preispitivati svoje prioritete i odlučili su se za napuštanje poslova koji su ih iscrpljivali. CNN izvještava da nije poznato koliko takvih agencija postoji. Njihova usluga košta otprilike koliko i večera u otmjenom restoranu.

Kako Agencije Funkcioniraju?

Jedna od takvih agencija je Momuri, koja djeluje od 2022. godine. Ime agencije u slobodnom prijevodu znači “ne mogu više”, što odražava osjećaj mnogih radnika koji im se obraćaju. Momuri naplaćuje svoje usluge 22 tisuće yena (oko 135 eura) za radnike s punim radnim vremenom i 12 tisuća yena (oko 73 eura) za one s pola radnog vremena. Agencija u ime radnika komunicira s poslodavcima, pregovara o otpremninama i nudi pravnu pomoć u slučaju problema.

Shiori Kawamata, predstavnica Momurija, navodi da su tijekom prošle godine primili oko 11 tisuća upita od nezadovoljnih radnika. Neki poslodavci, međutim, odbijaju prihvatiti otkaze.

Kawamata je CNN-u rekla da je bilo slučajeva da su poslodavcima radnicima i po tri puta kidali otkaze. “Ljudi nas nekad zovu u suzama i pitaju mogu li dati otkaz. Mi im kažemo da mogu te da je to jedno od radničkih prava”, dodala je Kawamata. Zaposlenica Momurija rekla je CNN-u da su poslodavci nekim radnicima više puta dolazili pred domove i zvonili im dok se nisu javili. Jedan je šef svog zaposlenika zbog zahtjeva za raskid ugovora odveo u hram jer je navodno bio “uklet”. Najviše problema s poslodavcima imaju zaposlenici malih i srednjih tvrtke te oni koji rade u ugostiteljstvu, zdravstvu i sustavu socijalne skrbi.

Kultura Prekomjernog Rada i Posljedice

Nezdrava radna kultura, poznata kao “karoshi” ili “smrt od prekomjernog rada”, duboko je ukorijenjena u japanskom društvu. Prema podacima iz 2022. godine, 54 osobe su preminule od bolesti uzrokovanih prekomjernim radom, dok se broj radnika koji pate od stresa na poslu drastično povećao.

Japanska vlada pokušava boriti se protiv ove kulture objavljivanjem popisa “crnih tvrtki” koje izrabljuju svoje radnike, a na listu je od 2017. godine stavljeno više od 370 tvrtki.

Promjena Odnosa Prema Radu

Stručnjaci ističu da se odnos mlađih generacija Japanaca prema radu mijenja. Oni sve manje prihvaćaju autoritarnu radnu kulturu i radije će angažirati agenciju za otkaze nego ući u direktan sukob s poslodavcem. Iako je ovo znak promjene, agencije poput Momurija i dalje su nužne, jer određeni poslodavci i dalje loše postupaju prema svojim radnicima.

Shiori Kawamata iz Momurija zaključuje: “Voljeli bismo da nemamo posla, ali naša agencija je nužna jer se mnogi poslodavci još uvijek grozno ophode prema svojim zaposlenicima. Sumnjam da ćemo uskoro zatvoriti svoja vrata.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here