Vjerujem da se i vama dešavalo da čitate komentare na internetu o tome kako je nekada glazba bila generalno kvalitetnija, kreativnija, s pregršt glazbenih velikana koji su imali znanje i talent slanja “prave” poruke publici. Glazba nije bila samo sredstvo zabave već i educiranja publike, širenja vidika, sjetimo se samo Johna Lennona i njegove poznate “Imagine”.
Nije čudno da i danas neki izvođači (Pink Floyd, Led Zeppelin, Beatles, John Lennon i mnogi drugi) imaju određenu popularnost i među mladim generacijama, bez obzira na vremenski jaz od 40 i više godina. Glazbena industrija je u to vrijeme, baš kao i filmska industrija, bila još uvijek u počecima komercijalizacije, i ono što je prodavalo dobru pjesmu/film nije bila ambalaža već sadržaj.
Nova vremena nisu nužno negativna, dogodile su se i neke pozitivne promjene. Danas skoro svatko u zapadnom Svijetu može kupiti opremu za skladanje vlastite muzike, kameru i postati youtube hit. Nikad dosada glazbena industrija nije bila toliko slobodna i globalizirana, od nekadašnjeg oligopola par glazbeno jakih zemalja (prvenstveno SAD, Engleska, Italija, Kanada…) došli smo do toga da je glavni glazbeni hit na Youtubu pjesma na… korejskom jeziku!
U toj glazbenoj “inflaciji”, ističu se novi izvođači koji su iskoristili društvene medije za vlastitu promociju, a mi ćemo spomenuti samo neke od njih (naravno, držajući se principa “o ukusima se ne raspravlja”):
1. Walk off the Earth – Somebody I use to know (Gotye – cover)
Ovaj kanadski bend osnovan 2006., postao je poznat po obradi pjesme Somebody I use to know, dobivši i pohvale originalnih izvođača (grupa Gotye) i ugovor s Columbia Recordsom.
2. Piano guys ft. Alex Boye – Paradise (Peponi)
Piano guys su klavirski duo koji službeno postoji od 2011. godine kada su počeli stvarati obrade klasičnih melodija Mozarta, Bacha, Beethovena i ostalih kultnih skladatelja iz prošlosti.
Pravo odstupanje od tog repertoara dogodio se u 2012. godini, kad su u suradnji s engleskim pjevačem nigerijskog porijekla Alex Boyeom skladali afričku verziju pjesme Coldplaya Paradise. Kako je ispala ta kombinacija Afrike i Europe, procijenite sami!
3. Vazquez Sounds – Rolling in the deep
Ovaj mladi meksički trio kojeg čine Abelardo ( 16 god.) , Gustavo (14 god.) i Angela (11 god. ) je ostvario planetaran uspjeh (skoro 100 milijuna pogleda na Youtubeu) s obradom Adeline pjesme “Rolling in the deep”. U Meksiku su dostigli 4. mjesto na glazbenoj ljestvici albuma u 2012. godini.
4. Heart- Stairway to Heaven
Iako grupa Heart nije nikakva novost, štoviše, ima preko 30 godina tradicije, no vjerovatno je doživjela svoj glazbeni trenutak karijere prije dva mjeseca u New Yorku na tribute koncertu grupe Led Zeppelin. Činjenica jest da je otprilike 10 dana nakon izvođenja ovog koncerta, grupa Heart ušla u Rock and Roll Hall of Fame što možda i nije čista slučajnost ako poslušate njihovu izvedbu Stairway to Heaven u gornjem linku.
5. Ely Jaffe, Matt Koziol, Derrick Wright & Driven – Change the World
Eric Clapton je jedan od rijetkih izvođača koji ima status “institucije” u Americi, prvenstveno zahvaljujući svojim iznimnim gitarističkim talentom i visokim kriterijima izvedbe. Među rijetkima koji su uspjeli parirati tim visokim kriterijima je ova mlada grupa američkih glazbenika.
6. 2CELLOS – The book of love
Nama u Hrvatskoj već odavno poznati duo 2CELLOS nastavlja i dalje osvajati ostatak Svijeta svojim talentom i obradama poznatih melodija današnjice. Ovaj duo je i djelomice “riječki proizvod” jer je Stjepan Hauser pohađao glazbenu srednju školu u Rijeci pod vodstvom prof. Maura Šestana. Još jedan dokaz da se u našem gradu uvijek stvarala kvalitetna glazba s vrhunskim umjetnicima.
7. Libar – Wonderful tonight
Ne morate biti neki veliki ljubitelj klapske glazbe da biste voljeli grupu Libar. U ovom slučaju možemo vidjeti kako to zvuči kad spojimo Erica Claptona i klapsko pjevanje.
8. Playing for Change – Higher Ground
Što se dogodi kad udružite glazbenike iz Italije, Senegala, Japana, Nizozemske, Malija i SAD-a? Odgovor na to pitanje dat će vam međunarodna skupina Playing for Change, projekt koji ima za cilj otvaranje glazbenih škola za djecu diljem Svijeta.
Našoj listi došao je kraj, nadamo se da ste rado poslušali naše preporuke, a ukoliko niste, predlažemo da nam za sljedeći put preporučite neku pjesmu s kojom možemo dobro započeti dan, uz kavu, novine i naravno, dobrom pjesmom. Ljepota glazbe jest u slobodnom odabiru iste. (livio defranza)