Na društvenim mrežama širi se satirični status koji parodira današnji stav Donalda Trumpa prema ratu u Ukrajini, smještajući njegov karakteristični retorički stil u kontekst raspada Jugoslavije 90-ih godina.
U objavi koja je postala viralna, Trumpov način izražavanja, pojednostavljeni pogledi i sklonost autoritarnim figurama koriste se kako bi se zamislila situacija u kojoj je upravo on donosio ključne odluke o sudbini Hrvatske, Srbije i bivše Jugoslavije.

Jugoslavija – “tako lijepa zemlja”
Prema ovoj satiričnoj verziji, Trump bi Jugoslaviju opisao kao “tako lijepu zemlju, s prelijepim morem, prelijepom prirodom”, a odgovornost za njezin raspad pripisao bi “povijesno ludom tipu” Franji Tuđmanu. S druge strane, Slobodan Milošević bio bi predstavljen kao “sjajan čovjek, sjajan momak”, netko tko je “radio u banci u Americi, govori engleski” i razumije kako svijet funkcionira.
Ustaše, logori i revizionizam kroz parodiju
Posebno ironičan dio objave odnosi se na Trumpovu sklonost nekritičkom ponavljanju tvrdnji onih s kojima se slaže. U ovom slučaju, “Sloba” mu navodno objašnjava kako su “Hrvati ustaše i žele pobiti sve Srbe”, dok Srbi samo žele “očuvati Jugoslaviju”. U duhu tipičnog Trumpovog narativa, brojke postaju apsurdne – “deset milijuna ubijenih Srba u logorima” – što oponaša njegove česte pretjerane i povijesno netočne izjave.
Kako satira razotkriva Trumpov pogled na svijet?
Ova objava očito je inspirirana nedavnim Trumpovim izjavama o Ukrajini i NATO-u, gdje je dao do znanja Ukrajinu smatra odgovornom za izvršenu rusku agresiju na tu zemlju. Ona koristi njegovu sklonost pojednostavljenom razmišljanju, simpatijama prema autoritarnim vođama i način na koji interpretira povijest kako bi naglasila koliko bi takav stav bio problematičan u osjetljivim povijesnim trenucima poput raspada Jugoslavije.
Što bi značilo da je Trump bio predsjednik 90-ih?
Da je Trump vodio američku vanjsku politiku 90-ih, postoji mogućnost da bi njegova administracija bila znatno manje angažirana u zaustavljanju rata u Bosni i Hrvatskoj. Umjesto intervencija poput NATO-vih zračnih udara na srpske položaje 1995., moguće je da bi Trump dao Miloševiću određeni stupanj legitimiteta ili ga čak podržao kao “lidera koji samo želi stabilnost”.
Parodija služi kao upozorenje o tome kako populizam i pojednostavljeno gledanje na kompleksne međunarodne odnose mogu oblikovati povijest – ili je iskriviti.