Home Mozaik Kako izračunati idealno vrijeme za spavanje? Stručnjaci otkrivaju formulu za bolji san

Kako izračunati idealno vrijeme za spavanje? Stručnjaci otkrivaju formulu za bolji san

169
0
pexels vanyaoboleninov 935777 (1)
pexels vanyaoboleninov 935777 (1)

Ako se ujutro budite umorni unatoč tome što spavate dovoljno sati, problem možda nije u količini sna, već u vremenu kada idete na počinak. Prema dr. Charlesu Puzi, dermatologu s diplomama sa sveučilišta Harvard i Duke, ključno je uskladiti vrijeme spavanja s prirodnim ciklusima sna kako biste se osjećali odmorno i puni energije.

Zašto je važno vrijeme odlaska na spavanje?

Ciklus spavanja sastoji se od četiri faze, pri čemu je REM faza najvažnija za emocionalnu obradu i kognitivnu funkciju. Svaki ciklus traje otprilike 90 minuta, a prekidanje sna u pogrešnom trenutku može negativno utjecati na vaše raspoloženje, koncentraciju i opće zdravlje. Stručnjaci preporučuju buđenje na kraju punog ciklusa sna ili na samom početku novog kako biste izbjegli osjećaj umora.

Formula za idealno vrijeme za spavanje

Dr. Puza predlaže jednostavan način izračuna optimalnog vremena za odlazak na spavanje. Prvo odredite vrijeme kada morate ustati, zatim odlučite želite li spavati pet ili šest ciklusa sna, što znači sedam sati i 45 minuta ili devet sati i 15 minuta. Na to dodajte 15 minuta kako biste sebi omogućili dovoljno vremena za uspavljivanje. Primjerice, ako morate ustati u 7 sati ujutro, idealno vrijeme za odlazak u krevet je 21:45 ako želite pet ciklusa sna, dok je za šest ciklusa najbolje leći u 23:15.

Što ako imate problema sa zaspivanjem?

Iako ova metoda može pomoći u planiranju sna, mnogi ljudi se bore s nesanicom. Jedna korisnica Instagrama komentirala je: “Ležim u krevetu satima prije nego što konačno zaspim, bez obzira koliko umorna bila. Zaspati za 15 minuta bilo bi čudo.”

Kako poboljšati kvalitetu sna?

Stručnjaci savjetuju nekoliko trikova za bolju higijenu spavanja:

Održavajte redovit raspored – idite spavati i budite se u isto vrijeme svaki dan.

Smanjite unos kofeina i alkohola – oba mogu negativno utjecati na kvalitetu sna.

Izbjegavajte ekrane prije spavanja – plavo svjetlo ometa proizvodnju melatonina.

Stvorite mirno okruženje za spavanje – tamna, tiha i hladna soba pogoduje kvalitetnijem snu.

Ostanite aktivni tijekom dana – redovita tjelovježba može poboljšati san.

Zašto je dobar san ključan za zdravlje?

Kroničan nedostatak sna povećava rizik od pretilosti, srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2. Također može ubrzati proces starenja, narušiti pamćenje i oslabiti imunološki sustav. Stoga, odabir pravog vremena za odlazak na spavanje nije samo pitanje rutine – to je ulaganje u vaše zdravlje i dugovječnost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here