Grad Rijeka odlučio je ove godine preuzeti organizaciju Rijeka Adventa, osim dijela Adventa na Trsatu koji ostaje pod okriljem Turističke zajednice Rijeka.
Odluka o centralizaciji organizacije navodno je proizašla iz nezadovoljstva lokalnih ugostitelja visokim naknadama za najam štandova i nezanimljivim programima prethodnih Advenata. Međutim, provedba te ideje pokazala se neuspjehom, s kašnjenjem u objavi natječaja i pristranošću u korist tvrtki s kompletnom opremom i iskustvom u organizaciji događanja. Raspisivanje natječaja kasnilo je, a natječaj je favorizirao samo tvrtke s kompletnom opremom, kućicama, binom, razglasom i iskustvom u organizaciji kulturnih programa.
S obzirom na novonastale uvjete natječaja, većina ugostitelja nije bila u mogućnosti javiti se na natječaj u tako brzom roku. Drugi faktor koji je utjecao na mali broj prijavljenih na natječaju su visoki troškovi podnajma, što odvraća manje objekte. Nije tajna da ovogodišnje naknade za najam štandova premašuju one iz prethodnih godina, kada je grad od ugostitelja i trgovaca prikupio 2,5 milijuna kuna. Kao rezultat toga, očekuje se da će Riječki Advent ove godine biti daleko siromašniji i skuplji, uz manje prihode Grada Rikeke i izostanak poznatih lokalnih objekata.
Ljudi možda neće posjetiti Rijeku zbog Adventa ove godine, a izostanak poznatih lokalnih poslovnih subjekata mogao bi rezultirati sumornom atmosferom. Riječani će za božićni ugođaj morati otići u susjedni Trst koji ove godine planira dodatno podignuti organizaciju Adventa na višu razinu. Unatoč nesposobnosti riječke lokalne izvršne vlasti da razvije projekt Adventa, postoji mogućnost da pojedini ugostitelji pokrenu svoje kvartovske adventske priče.



































