Gradska knjižnica i Muzej moderne i suvremene umjetnosti smjestit će se u zonu ex Rikard Benčić, u objekte u vlasništvu Grada Rijeke, unutar gabarita postojećih zgrada. Knjižnica ulazi u T-objekt, a Muzej u ciglenu zgradu, dio H-objekta te dio Palače Šećerane. Rezultat je to danas predstavljenog koncepta odustanka od projekata gradske knjižnice na Klobučarićevom trgu i zgrade MMSU-a unutar kompleksa Rikard Benčić. Umjesto toga će se problem pokušati riješiti jeftinijim rješenjem koje bi ujedno sačuvalo i u funkciju stavilo vrijednu industrijsku baštinu. U cijeli projekt financijski i provedbeno uz Grad Rijeku ulazi i Ministarstvo kulture. Ovakav postavljen koncept projekta otvara i mogućnost da se pored Ministarstva kulture i Grada Rijeke u realizaciju uključi i Ministarstvo gospodarstva putem Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, te da se projekt sufinancira putem Europskih fondova, istaknuo je danas riječki pročelnik Odjela za kulturu Ivan Šarar. Na taj način bi se riješili najkrupniji infrastrukturni problemi riječke kulture korištenjem svih objekata na platou bivše tvornice Rikard Benčić. Radi se o ukupno 16.000 kvadratnih metara u vlasništvu Grada Rijeke što je dovoljan prostor za GKR i MMSU, a ujedno se štiti i obnavlja dragocjena industrijska baština.
Maketa novog programskog koncepta (foto:rijeka.hr)
Podsjetimo, Grad Rijeka je još u lipnju 2003. godine s predstavnicima Arhitektonskog biroa ‘Randić-Turato’ potpisao 4,3 milijuna kuna vrijedan ugovor za izradu idejne i izvedbene dokumentacije za izgradnju novog Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u tzv. T-objektu, a s Hrvatskim restauratorskim zavodom ugovor o provedbi istraživačkih i restauratorskih radova na ex Rafineriji šećera. Posao je trebao biti realiziran za 14 mjeseci, a gradonačelnik Obersnel je tada optimistično najavio da bi Rijeka u narednih nekoliko godina u ovom dijelu grada mogla dobiti novo kulturno središte u neposrednoj blizini samog centra. U međuvremenu je gradonačelnik odradio dva puna mandata, a projekt se nije maknuo s mrtve točke. Sličnu sudbinu doživio je i projekt Gradske knjižnice na Klobučarićevom trgu. Zadnje službeno objašnjenje za desetljeće kašnjenja ovog projekta bila je prazna gradska blagajna. U priču se naknadno uplela i upitna statika garaže koja je potpuno zakomplicirala stvar. I na ovaj projekt su do sada utrošeni vrijeme i gradski milijuni bez gotovo ikakvog rezultata.
foto: rijeka.hr
Najnovija odluka svakako će otvoriti pitanja dosadašnje potpuno krive koncepcije zbog koje su Riječani izgubili 10 godina i milijune kuna u izradu idejne i izvedbene dokumnentacije za projekte koje nikad nećemo vidjeti. U Gradu tvrde da će novim konceptom uštediti 140 milijuna kuna. Međutim, pitanje je da li je u računicu ukalkuliran do sada potrošen novac koji je, po svemu sudeći, bačen u vjetar. Svjestan je toga i gradonačelnik Obersnel koji je danas izjavio kako će ova odluka nedvojbeno izazvati razna tumačenja, a koristit će se i u dnevno-političke svrhe.
– Realno sagledavajući što nam nosi ovaj novi koncept razvoja bivše tvornice “Rikard Benčić”, na prijedlog Odjela gradske uprave za kulturu, odlučio sam se za hrabar i radikalan zaokret te će cijelo to područje biti u funkciji kulture. Sretna je okolnost što smo u izmijenjenoj koncepciji animirali investitora koji uskoro kreće u izgradnju hotela, pa će cijeli prostor imati niz zanimljivih sadržaja. Računica pokazuje da ćemo novim modelom financiranja izgradnje ova dva velika objekta koja će se graditi u fazama 3 do 5 godina, uštedjeti i više od 140 milijuna kuna u odnosu na ranije planirane projekte koji su zahtijevali znatno više novca.
Obersnel sada tvrdi kako prvi radovi kreću u ljeto iduće godine. I dalje tvrdoglavo ne odustaje ni od izgradnje zgrade na Klobučarićevom trgu, prema Njirićevom projektu. ‘Bit će tamo neki drugi sadržaji poput galerijskih’, ustvrdio je danas riječki gradonačelnik.
Kako je najavljeno, sama realizacija projekta, kako je sada zamišljeno, i o čemu se do sada razgovaralo s Ministarstvom kulture, obuhvatila bi 3 faze kroz 6 godina: u prvoj fazi predviđen je smještaj knjižnice u T-objekt, sanacija i rekonstrukcija ciglene zgrade 2013/2014.). U drugoj fazi radit će se na smještaju MMSU-a u ostale prostore predviđene projektom (2015/2016.), a u posljednjoj će se dovršiti rekonstrukcija Upravne zgrade (Palače Šećerane – 2017/2018.).
Predstavljeni preokret u službenoj gradskoj politici rješavanja problema zgrada GKR-a i MMSU-a svakako predstavlja zaokret za 180 stupnjeva i napuštanje dosadašnjeg megalomanskog koncepta izgradnje skupih novih zgrada pored tisuća kvadratnih metara zapuštene riječke industrijske baštine u koju se do sada ozbiljno nije ulagalo i stavljalo je u funkciju. Međutim, Riječani poučeni dosadašnjim iskustvom, i mnogobrojnim najavama virtualnih projekata u zadnjih desetak godina, pušu i na hladno. Fraze izrečene danas identične su onima na identičnom susretu riječkog gradonačelnika i tadašnjeg ministra kulture prije deset godina: ‘Benčić postaje kulturno jezgro grada’. Prvi radovi očekuju se tek iza lokalnih izbora, a do tada će građani gradonačelniku još jednom morati vjerovati na riječ uz pitanje može li prazna gradska i državna blagajna jamčiti realizaciju i ovog skromijeg koncepta? I na kraju, ali i možda najvažnije, tko će odgovarati za dosadašnji promašeni koncept i milijune zajedničkog novca potrošenog u projekte koji su dogurali tek do dijapozitiva? (rd)
da vidimo, plivanjem se bavi koliko posto građana Rijeke a muzej posjećuje koliko građana… naravno važnije je bilo ubit 400 milijuna kuna u Bazene sa 2000 sjedećih mjesta nego otvoriti napokon muzeje i počet nešto nuditi turistima pa će se i više novaca potrošiti i zaraditi u restoranima, dućanima, suvernicama…. ne, eno 400 milijuna kuna Bazeni napravljeni, koristi ih ukupno 2 tisuće građana, korist imaju samo dva kafića, jedan u a drugi na Bazenima, i naravno fitness….vauuuu…
Kad ste pitali građane što im je prioritet?
Da li ste ponudili građanima da biraju bolnice ili kolodvori, putnički terminali ili zdravlje malih bolesnika?
Niste, e pa Vojko ********************
sašto bi se nudilo nešto turistima a ne građanima a pogotovo riječkoj djeci. bazen je pun pogodak, nema skoro praznog hoda. prekrasno je vidjeti stotine djece od jutra do mraka kako se druže i bave sportom.
nije korist uvijek lova.
ljudi trebaju raditi na sebi, baviti se sportom, družiti se, zdravo se hraniti i biti na zraku pa neće biti potrebni logori, pardon bolnice.
da se mene pita ja bi još jedan skromniji bazen na istočnom djelu grada.
mazinga slažem se apsolutno, ali zašto napraviti jedan bazen od 60 milijuna eura kad se moglo napraviti 12 projekata po 5 milijuna eura, vi zaboravljate koliko je 400 milijuna kuna?!?!?!
A život se sastoji od sporta, kulture, obitelji, i tisuću drugih stvari, a ne samo plivanja u natkrivenom bazenu…
Ok, ne branim ničiju stranu. Slažem se da je potrošeno brdo love. U to ne ulazim. Trebale bi postojati institucije koje nadgledaju trošenje javnog novca. znam da je fraza isfurana.
Ali bazen kao takav je super.
Na žalost svijestan sam da nam se grad pretvara u shoping centar jeftine i loše robe. Da ne govorim da sadržaja za djecu i odrasle ima vrlo malo.