Home Vijesti Meloni: Ruska prijetnja Europi je puno veća nego što se čini

Meloni: Ruska prijetnja Europi je puno veća nego što se čini

159
0
hq720 2024 12 23T095127.853
Youtube

Talijanska premijerka Giorgia Meloni upozorila je tijekom međunarodnog sastanka u Finskoj na sveobuhvatnu prijetnju koju Rusija predstavlja Europi. Istaknula je kako se ta prijetnja proteže daleko izvan tradicionalne obrane i sigurnosti, uključujući ilegalne migracije, kibernetičku sigurnost, sirovine te utjecaj na javno mnijenje.

Šira definicija sigurnosne prijetnje

Meloni je naglasila kako Europa mora prepoznati raznolikost izazova koji dolaze iz Rusije i reagirati na njih na sveobuhvatan način:

“Radi se o našoj demokraciji, utjecaju na naše javno mnijenje, onome što se događa u Africi, sirovinama i instrumentalizaciji migracija. To je vrlo široka prijetnja”, izjavila je Meloni, prenosi Reuters.

Migracije kao alat hibridnog rata

Rusija i Bjelorusija, prema tvrdnjama EU, koriste ilegalne migracije kao sredstvo destabilizacije Europe. Od 2021. organiziraju priljev migranata prema istočnim granicama EU, obećavajući im siguran ulazak u Uniju.

Primjer toga dogodio se u studenom 2021., kada su bjeloruski vojnici ispratili tisuće migranata do poljske granice, čak prorezavši žičanu ogradu kako bi omogućili njihov prolazak. Poljska je odgovorila postavljanjem ograde i uvođenjem devetomjesečne zone bez pristupa.

Meloni je pozvala EU da ilegalne migracije sagleda kao sigurnosni problem, uz redistributivne izazove:

“Sigurnost znači kritičnu infrastrukturu, umjetnu inteligenciju, kibernetičku sigurnost, sirovine i opskrbne lance. To znači učinkovitiju vanjsku politiku i politiku suradnje te upravljanje migracijama”, naglasila je.

Sigurnosni izazovi neće nestati s krajem rata

Premijerka je upozorila na iluziju sigurnosti nakon završetka rata u Ukrajini:

“Moramo shvatiti da je prijetnja mnogo šira nego što nam se čini. Sigurnosni izazovi neće nestati čak ni nakon kraja rata”, izjavila je.

Napetosti između EU i Rusije

Odnosi između EU i Moskve pogoršali su se nakon što je Rusija 2022. pokrenula invaziju na Ukrajinu. Kao odgovor, EU je uvela 15 paketa sankcija Rusiji i pružila vojnu pomoć Kijevu.

Osim vojnog sukoba, Europa sve češće optužuje Rusiju za izvođenje hibridnih napada, uključujući sabotaže, cyber napade i širenje dezinformacija, s ciljem destabilizacije Unije i smanjenja obrambene potpore Ukrajini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here