Ruski izvori posljednjih dana govore o betonskim preprekama postavljenim na cestama u regiji Kursk koje uzrokuju ozbiljne nesreće i ogromnu štetu vozilima. Prema vojnom analitičaru Davidu Hamblingu, situacija je eskalirala jer se vozači u Kursku kreću cestama velikim brzinama, često noću, kako bi izbjegli napade FPV dronovima koji ciljaju vozila na rutama prema frontu i s njega. Međutim, nailaženje na betonske piramide, poznate kao “zmajevi zubi”, pri brzinama od 150 km/h rezultiralo je katastrofama.
Telegram kanal “Troika” izvještava kako su u samo jednom danu ove betonske prepreke izazvale smrt 40 ljudi, dok je još toliko osoba ranjeno. No, postavlja se pitanje zašto su te prepreke postavljene i tko stoji iza toga?
Zmajevi zubi – oružje iz Drugog svjetskog rata
Zmajevi zubi, betonske prepreke visoke preko metar, naširoko su se koristili tijekom Drugog svjetskog rata kako bi se zaustavili tenkovi. Čak i danas, te prepreke su iznimno efikasne u zaustavljanju vozila, uključujući i tenkove. Logično bi bilo pretpostaviti da su ove prepreke postavile ruske snage kao dodatnu liniju obrane. No, nepostojanje znakova upozorenja sugerira da su možda postavljene s namjerom da uzrokuju štetu.
According to reports on Russian channels, "someone" has been placing dragon's teeth (concrete anti-tank obstacles) on roads in the Kursk region at night. These roads are used by Russian soldiers attempting to flee from Ukrainian FPV drones. It's claimed that within 24 hours, 40… pic.twitter.com/NJ9P9cHFge
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) October 14, 2024
Jedan ruski bloger, citiran na WarTranslated, ističe kako nema nikakvih oznaka koje bi upozorile vozače na ove prepreke. Vozači, pokušavajući izbjeći napade dronova, voze brzo, što dovodi do kobnih sudara s ovim betonskim barijerama.
Incidenti na cestama Kurska
Prema ruskom vojnom blogeru Svjatoslavu Golikovu, prepreke su postavljene na autocesti Sudža-Kursk. On navodi da je ovo područje već poznato po napadima dronova, koji su uništili više od 50 vozila. Vozači, u pokušaju da izbjegnu napade, voze velikim brzinama, a neočekivane prepreke rezultiraju smrtonosnim nesrećama.
“U samo nekoliko dana imali smo više žrtava od tih prokletih zmajevih zuba nego od dronova!” napisao je jedan drugi bloger, izražavajući frustraciju zbog tih prepreka.
Sabotaža ili slučajna greška?
Pitanje koje ostaje neodgovoreno jest – tko postavlja ove prepreke? Ako su ih postavile ruske snage, postoji mogućnost da se radi o sabotaži, možda čak i od strane anti-Putinovih partizana koji djeluju iza linija. Međutim, mnogi se pitaju je li operacija postavljanja tih masivnih betonskih blokova iza neprijateljskih linija uopće izvediva za saboterske grupe.
Postoji i teorija o upotrebi dronova, no ona se brzo pokazala neuvjerljivom. Iako Ukrajina koristi dronove za misije bombardiranja, njihove letjelice nemaju kapacitete za prenošenje betonskih blokova teških 150 kilograma ili više.