Home Vijesti Nova sezonska prognoza: Što nas čeka u proljeće 2025.?

Nova sezonska prognoza: Što nas čeka u proljeće 2025.?

228
0
c2c02816295fc9ae8b65

Najnovije dugoročne vremenske prognoze za proljeće 2025. godine sugeriraju značajan utjecaj oceanskog fenomena La Nina na sezonske uvjete u Europi. Očekuje se dominacija sustava visokog tlaka nad većim dijelom kontinenta, dok će niži tlak prevladavati na zapadu i sjeverozapadu Europe.

Meteorološko proljeće, koje obuhvaća mjesece ožujak, travanj i svibanj, poznato je po dinamičnim vremenskim uvjetima jer predstavlja prijelazno razdoblje iz zime u ljeto. Prema izvješću Severe Weather Europe, La Nina bi mogla imati neobično značajan utjecaj na ovogodišnje proljetne uvjete.

La Nina i njezin utjecaj na europsko vrijeme

Iako je utjecaj La Nine na Europu obično teško predvidjeti, ovogodišnji meteorološki modeli sugeriraju da bi njezina pojava mogla donijeti toplije i suše uvjete u dijelovima središnje i zapadne Europe. Istovremeno, jugozapadni, zapadni i sjeverni dijelovi kontinenta, kao i područje Sredozemnog mora, mogli bi doživjeti povećanu količinu oborina.

Prema podacima meteoroloških modela ECMWF (Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO (model britanskog Met-Officea), očekuje se da će La Nina ostati prisutna barem do ranog proljeća. Njezin atmosferski utjecaj mogao bi trajati tijekom cijele sezone.

Temperaturne i oborinske prognoze

ECMWF-ova dugoročna prognoza ukazuje na povećan atmosferski tlak iznad središnje i istočne Europe, dok će se područja niskog tlaka smjestiti iznad sjeverozapadne Europe i sjevernog Atlantika. Ovakav atmosferski raspored pogoduje toplijim vremenskim uvjetima u većem dijelu središnje i sjeverne Europe, dok jugozapadni i dijelovi jugoistočne Europe mogu očekovati temperature u okviru prosjeka ili niže od njega.

Ožujak 2025.

U ožujku se predviđa manje oborina u većem dijelu središnje i istočne Europe, što je posljedica dominacije visokog tlaka. S druge strane, jug Europe, zapadna i sjeverna Europa mogli bi zabilježiti više oborina zbog utjecaja niskog tlaka iznad sjevernog Atlantika i zapadnog Sredozemlja.

Atlantske fronte i vremenska dinamika

S obzirom na to da je anomalija visokog tlaka nad Europom tipična za proljetne uvjete pod utjecajem La Nine, moguće je da će se ovaj vremenski obrazac nastaviti. Toplije temperature i blaži uvjeti najvjerojatniji su u zapadnom i središnjem dijelu kontinenta, kao i na istoku. Povremene atlantske fronte mogle bi zahvatiti središnju i zapadnu Europu, uz promjenjivo vrijeme s povremenim padalinama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here