Trump bit će prvi bivši predsjednik koji će se suočiti s kaznenim optužbama. Točne optužbe još nisu poznate, ali slučaj je fokusiran na isplatu novca porno zvijezdi tijekom njegove kampanje 2016. godine.
Donald Trump optužen je nakon višegodišnje istrage tužitelja s Manhattana koja je dovela do prve kaznene prijave protiv bivšeg američkog predsjednika u povijesti zemlje, prema njegovim odvjetnicima.
“Predsjednik Trump je optužen. Nije počinio nikakav zločin. Snažno ćemo se boriti protiv ovog političkog progona na sudu,” rekli su njegovi odvjetnici Susan Necheles i Joseph Tacopina u izjavi.
Slučaj protiv Trumpa, koji se natječe kao republikanski kandidat za predsjednika 2024., dolazi nakon što je velika porota u New Yorku saslušala iskaze svjedoka, uključujući Michaela Cohena, nekadašnjeg odvjetnika bivšeg predsjednika. Cohen je tvrdio da mu je 2016. naređeno da plati 130.000 dolara porno glumici Stormy Daniels kako bi prikrio navodnu aferu.
Točna priroda optužbi nije odmah poznata. New York Times je prvi izvijestio o optužnici, za koju je rekao da će biti podnesena pod pečatom.
“Ovo je politički progon i miješanje u izbore na najvišoj razini u povijesti”, rekao je Trump u izjavi nakon što su njegovi odvjetnici obaviješteni o optužbama. “Demokrati su lagali, varali i krali u svojoj opsjednutosti pokušajima da ‘dobiju Trumpa’, ali sada su učinili nezamislivo – optužili potpuno nevinu osobu.”
Jesu li isplate Daniels, čije je pravo ime Stephanie Clifford, prekršile zakone o financiranju kampanje i računovodstvu, predmet je četverogodišnje istrage ureda okružnog tužitelja Manhattana predvođenog demokratima. Cohen je 2018. osuđen na tri godine zatvora nakon što je priznao krivnju za optužbe uključujući kršenja pravila financiranja kampanje povezana s plaćanjem.
Optužnica je došla nakon dva tjedna intenzivnih špekulacija o istrazi okružnog tužitelja Manhattana, Alvina Bragga, koja je započela kada je Trump najavio da očekuje da će biti uhićen. Medijska izvješća ranije ovog tjedna pokazala su da je velika porota koja je saslušala dokaze spremna uzeti dulju stanku u svom radu, što je navelo promatrače da se zapitaju je li istraga zastala.
Očekuje se da će Trump biti uhićen i procesuiran kao bilo tko drugi građanin protiv koga se vodi kaznena prijava, uključujući uzimanje otisaka prstiju i fotografiranje prije izjašnjavanja o krivnji te puštanje uz jamčevinu.
Optužnica će gotovo sigurno izazvati žestoku reakciju Trumpovih pristaša u Washingtonu i diljem zemlje. Jim Jordan, republikanski predsjednik pravosudnog odbora Zastupničkog doma i nepokolebljivi pristaša bivšeg predsjednika, izdao je jednoriječno priopćenje za javnost nakon izvješća: “Nečuveno“.
Richard Blumenthal, demokratski senator iz Connecticuta, rekao je: “Nijedna osoba nije iznad zakona – i kršenja treba goniti bez obzira na to koliko je osoba moćna. Bivši predsjednik Trump imat će ista prava kao i bilo koji drugi optuženik.”
Sam Trump pozvao je svoje pristaše na prosvjed i “vrate našu naciju natrag” u slučaju da bude optužen i uhićen.
Ranije ovog mjeseca, Trump je rekao novinarima na CPAC konferenciji konzervativnih aktivista da će ostati u utrci za Bijelu kuću ako bude optužen.
“Ne bih ni razmišljao o odlasku”, rekao je tada Trump. “Vjerojatno će to povećati moje šanse.”
Anketa Sveučilišta Quinnipiac u srijedu pokazala je da 57 posto Amerikanaca smatra da Trumpa treba diskvalificirati iz kandidiranja za predsjednika ako se suoči s kaznenim optužbama. Pedeset pet posto reklo je da su optužbe koje istražuje tužiteljstvo s Manhattana “ozbiljne”.
Ali Trump ipak ostaje favorit među republikanskim građanima koji će izabrati stranačkog kandidata za predsjednika 2024. godine.
Trump je bio prvi republikanac koji je proglasio svoju kandidaturu, nedugo nakon izbora u sredini prošlog studenog u studenom, a do sada su samo bivša veleposlanica u UN-u Nikki Haley i anti-ESG investitor Vivek Ramaswamy službeno pokrenuli kampanje da ga izazovu.
Ured tužitelja na Manhattanu prošle je godine osigurao kaznenu presudu protiv tvrtki bivšeg predsjednika zbog 13-godišnje sheme porezne prijevare koju su proveli viši rukovoditelji u organizaciji Trump.
Trump se također suočava s građanskom parnicom koju je pokrenulo ured državnog odvjetništva New Yorka, a pod istragom je u Georgiji zbog njegovih navodnih pokušaja da poništi predsjedničke izbore 2020.
Posebni savjetnik u Ministarstvu pravosuđa razmatra hoće li optužiti Trumpa zbog njegove navodne uloge u poticanju nereda na Capitol Hillu u siječnju 2021.
Tužilaštvo nije odmah komentiralo.