Home Vijesti Potres u Iranu, je li Teheran upravo testirao nuklearnu bombu?

Potres u Iranu, je li Teheran upravo testirao nuklearnu bombu?

143
0
An illustration showing a seismic activity map 1200x628 (1)
AI Ilustracija

Nekoliko dana nakon što je objavljena vijest o potresu u iranskoj provinciji Semnan, društvene mreže preplavile su spekulacije o mogućem podzemnom nuklearnom testu. Potres magnitude 4.4 pogodio je grad Aradan u subotu u 22:45, prema podacima Seizmografskog centra Sveučilišta u Teheranu. Potres se osjetio i u dijelovima istočnog Teherana, a epicentar je zabilježen 12 kilometara ispod površine.

Koordinate potresa i prve reakcije

Epicentar potresa zabilježen je na koordinatama 35.42° sjeverne širine i 52.78° istočne dužine. Nekoliko sati nakon objave vijesti, korisnici društvenih mreža počeli su raspravljati o mogućnosti da je potres uzrokovan nuklearnim testom, navodeći potencijalne vojne razloge poput odvraćanja izraelskih napada.

Spekulacije o nuklearnom testiranju

Ove su spekulacije potaknule zabrinutost zbog nedavnih izjava iranskih dužnosnika i Revolucionarne garde o promjeni vojne doktrine zemlje, koja bi mogla uključivati i preispitivanje fetve vrhovnog vođe koja zabranjuje upotrebu nuklearnog oružja. Unatoč tim nagađanjima, službeni izvori, poput NorNewsa, bliski iranskom Nacionalnom vijeću sigurnosti, odbacili su tvrdnje o nuklearnom testu, nazvavši ih “glasinama” koje su u suprotnosti s iranskom nuklearnom politikom.

Postoje li tajne lokacije za nuklearna testiranja?

Pitanje tajnih nuklearnih testiranja u Iranu nije novo. Godine 2019., think tank Foundation for Defense of Democracies iz Washingtona objavio je izvještaj u kojem se navodi da Iran razvija podzemne lokacije za testiranje nuklearnih eksploziva u sklopu projekta “Field Project”. Prema istom izvještaju, istraživači su identificirali lokaciju jugoistočno od Semnana, gdje su 2003. godine provedeni testovi nenuklearnih eksploziva kao dio razvoja metoda za mjerenje učinka podzemnih nuklearnih eksplozija.

Ove informacije potiču sumnje da bi potres zabilježen u provinciji Semnan mogao biti povezan s prvim nuklearnim testom Irana, no ta teorija nije službeno potvrđena. Iransko ministarstvo vanjskih poslova već je više puta sankcioniralo zakladu Foundation for Defense of Democracies zbog širenja “lažnih informacija” i “vođenja negativnih propagandnih kampanja” protiv Islamske Republike.

Nuklearna politika Irana i spekulacije

Unatoč spekulacijama, iranske vlasti čvrsto stoje pri svojoj tvrdnji da su nuklearna testiranja protivna njihovoj službenoj politici i vojnoj doktrini. Iranski svemirski centar Imam Homeini i raketno sjedište nalaze se jugoistočno od Semnana, no ta lokacija je udaljena više od 100 kilometara od epicentra potresa.

Iako Iran već dugo ne prijavljuje sve svoje nuklearne aktivnosti Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju, potresi su u ovom dijelu svijeta relativno česta pojava, pa nije neobično da je došlo do prirodnog podrhtavanja tla. Ipak, zbog učestalog nesklada između službenih iranskih izvještaja i međunarodnih sumnji, društvene mreže i dalje ostaju platforma za širenje različitih teorija.

Što se stvarno dogodilo u Semnanu?

Iako se potresi u Iranu često javljaju, spekulacije o tajnim nuklearnim testovima dodatno potiču neizvjesnost oko iranskog nuklearnog programa. Unatoč službenom odbacivanju tih glasina, geopolitička situacija i nedavni događaji nastavljaju privlačiti pozornost javnosti i analitičara diljem svijeta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here