Home Vijesti Profesor Robert Barić: Ruski napad na NATO je nerealističan

Profesor Robert Barić: Ruski napad na NATO je nerealističan

180
0
1730236423 baricc
N1

Profesor na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti i vojni analitičar Robert Barić za N1 je dao iscrpnu analizu aktualne situacije u ratu u Ukrajini, komentirajući vojna kretanja, planove ruskog predsjednika Vladimira Putina, američku politiku te obrambene kapacitete Europe.

Rat se nastavlja, primirja nema na vidiku

Kako ističe Barić, Ukrajina se uspješno brani, iako je pod pritiskom konstantnih ruskih napada. Primirje, iako tehnički postoji, u praksi ne znači mnogo jer Putin odbija bezuvjetne pregovore, a strategija mu je nastaviti s napadima kako bi zauzeo što više teritorija.

“Putin vjeruje da bi rat mogao završiti 2025. ili 2026. i računa da će iscrpljena Ukrajina biti prisiljena na ustupke zbog ruskih napada i američke neaktivnosti”, rekao je Barić, dodajući kako Kremlj planira maksimalno iskoristiti ovu godinu prije nego što se vojno iscrpi.

Ukrajina stabilizira bojišnicu, Rusi bez snage za veće prodore

Barić navodi da Ukrajinci uspijevaju stabilizirati linije u Donbasu, gdje se intenzivne borbe vode u regijama kao što su Kupjansk, Pokrovsk, Časiv Jar i Toreck. U Kursku su se morali povući, ali ruske snage plaćaju visoku cijenu – 146 uništenih tenkova – i nemaju snage za ozbiljniji prodor u ukrajinski teritorij.

Smatra da je trenutna situacija blizu statusa quo, gdje Ukrajina unatoč teškoj mobilizacijskoj situaciji i dalje ima otpornost, dok je ruska vojska suočena s krizom mobilizacije i zastarjelom opremom.

Ruska vojska iscrpljuje zalihe

Procjenjuje se da Rusija ima oko 4000 tenkova u skladištima, no većina je stara i lošeg stanja, a proizvodni kapaciteti padaju. Rusija još može izbaciti 250–300 tenkova godišnje, što nije dovoljno za nadoknadu gubitaka.

Putin ipak nastavlja s ratnim gospodarstvom jer ne vidi politički izlaz iz rata, a gubitak rata prijeti destabilizacijom režima.

Nerealne prijetnje napadom na NATO

Barić odbacuje scenarij ruskog napada na NATO kao nerealističan. Danska obavještajna služba procjenjuje da Rusiji treba između 5 i 10 godina za obnovu vojnih kapaciteta. Barić smatra da bi to moglo potrajati i do 15 godina, što isključuje mogućnost velikih ruskih ofenziva na Zapad u skoroj budućnosti.

Europa nepripremljena za ratne uvjete

Kritizira i stanje europske obrambene industrije. Europa godišnje proizvodi samo 50 do 100 tenkova, što je iznimno malo u odnosu na potrebe. Također, upozorava na visoku cijenu vojne opreme, ističući da Leopard 2A8 košta nevjerojatnih 28 milijuna eura, zbog čega su neke zemlje odgodile narudžbe.

Vojni rok i temeljna obuka upitne učinkovitosti

Osvrnuo se i na planove uvođenja temeljne vojne obuke u Hrvatskoj. Smatra da dva mjeseca nisu dovoljna za kvalitetnu obuku, a otvorena su pitanja i o kapacitetima drugih državnih tijela za prihvat onih koji neće služiti vojsku.

“Ako sustav nije spreman, nećemo dobiti ni minimum socijalizacije, a kamoli korisnu obuku”, upozorava Barić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here