U posljednjih desetak godina znanstvenici su primijetili neobičnu pojavu: radijske impulse koji dolaze iz naše galaksije Mliječne staze i koji se ponavljaju svaka dva sata, nalik kozmičkom otkucaju srca. Ti neobični signali, koji traju između pola minute i minute i pol, dolaze iz smjera zviježđa Velikog medvjeda, poznatog i kao Velika kola.
Astronomi su sada identificirali neočekivan izvor tih impulsa: mrtvu zvijezdu, bijelog patuljka, koja kruži oko male, hladne crvene patuljaste zvijezde. Crveni patuljci su inače najčešće zvijezde u svemiru.
Dvije zvijezde, zajedno nazvane ILTJ1101, nalaze se toliko blizu da im se magnetska polja isprepliću, stvarajući dugotrajne radijske signale poznate kao dugoperiodične prolazne pojave (LPT). Do sada su ovakvi dugi signali povezivani isključivo s neutronskim zvijezdama, gustim ostacima nastalim nakon eksplozija supernova.
Novo otkriće, objavljeno u znanstvenom časopisu Nature Astronomy, pokazuje da i dvostruki zvjezdani sustavi mogu proizvoditi ove rijetke radijske signale. “Prvi put smo sa sigurnošću utvrdili koje zvijezde stvaraju ove misteriozne signale, što predstavlja potpuno novu klasu radijskih pojava”, izjavila je dr. Iris de Ruiter sa Sveučilišta u Sydneyju.
Kako su znanstvenici došli do otkrića?
Dr. De Ruiter koristila je arhivske snimke europskog radioteleskopa LOFAR kako bi identificirala duge radijske impulse. LOFAR je najveća mreža radioteleskopa u Europi, specijalizirana za niske radijske frekvencije.
Analizom podataka, pronašla je prvi signal zabilježen još 2015. godine, a zatim još šest signala dolazilo je iz iste regije neba. Svi su impulsi dolazili od jedne slabe crvene zvijezde, koja sama po sebi nije mogla generirati tako snažne radijske signale. Daljnja promatranja teleskopima u Arizoni i Teksasu otkrila su da se crvena zvijezda giba u pravilnom ritmu od dva sata, što se poklopilo s frekvencijom radijskih impulsa.
Što uzrokuje ove signale?
Znanstvenici razmatraju dvije mogućnosti:
1. Bijeli patuljak možda ima snažno magnetsko polje koje redovito emitira impulse.
2. Ili, magnetska polja dviju zvijezda međusobno djeluju, stvarajući radijske signale.
Znanstvenici sada planiraju dodatna promatranja kako bi otkrili emitira li sustav i druge vrste zračenja, poput ultraljubičastog svjetla ili rendgenskih zraka. Time bi se moglo bolje razumjeti evoluciju i međudjelovanje ovih zvijezda.
Utjecaj otkrića
Ovo otkriće može pomoći astronomima da bolje shvate kakve sve zvijezde mogu emitirati radijske signale te kako nastaju i evoluiraju dvostruki zvjezdani sustavi. U posljednjih nekoliko godina otkriveno je desetak sličnih sustava unutar naše Mliječne staze, što pokazuje da su ovakve pojave češće nego što se ranije mislilo.
Znanstvenici također vjeruju da bi skeniranje neba snažnim radioteleskopima moglo dovesti do još većih otkrića, pa čak i do potencijalnih tragova koji bi mogli upućivati na prisutnost inteligentnog života u svemiru.