Revolucionarni sud u Ishafanu odlučio je smrtno kazniti repera Toomaja Salehija (33), jednog od najutjecajnijih umjetnika svoje generacije. Njegova krivnja? Javno je 2022. podržao prosvjede protiv režima
Iranski sud na smrt je osudio poznatog repera Toomaja Salehija pod optužbom da je povezan s prosvjedima koji su se u toj bliskoistočnoj zemlji održavali između 2022. i 2023. godine.
Djevojka ubijena jer je nepravilno nosila veo
Demonstracije su započele nakon smrti Mahse Amini, 22-godišnje Kurdkinje Iranke, uhićene jer nije pravilno nosila veo. Djevojka je nestala pod sumnjivim okolnostima 16. rujna 2022. godine, a njezino je beživotno tijelo nakon tri dana pronađeno u pritvoru, s ozljedama koje se mogu pripisati premlaćivanju. Činjenica koja je izazvala val narodnog negodovanja i veliki val prosvjeda.
Optužba protiv repera je da je podržao prosvjede koji su uslijedili nakon ubojstva mlade žene. Umjetnik je uhićen u listopadu 2022., nakon što je javno podržao prosvjede. Godine 2023. osuđen je na šest godina i tri mjeseca: tom je prilikom Vrhovni sud odbacio smrtnu kaznu.
Novi stisak iranskog režima nakon napada na Izrael
Presudu je sada poništilo “Prvo vijeće Revolucionarnog suda u Ishafanu” potezom bez presedana. Suci su repera osudili na smrt i sada ima 20 dana za žalbu.
Toomaj Salehi, 33, dobro je poznat u toj bliskoistočnoj zemlji po svojim prosvjednim pjesmama. Umjetnik je koristio svoje pjesme i društvene mreže da se prikloni onima koji su započeli bitku protiv Teherana. Pravosuđe ga je optužilo za “propagandu protiv sustava”, “remećenje sigurnosti” zemlje, “suradnju s državama neprijateljskima prema Islamskoj Republici” i “poticanje na nasilje”.
A u danima velikih napetosti s Izraelom, režim pokreće novu akciju protiv žena, kako izvještava Guardian. Strogi zakoni o odijevanju i maramama zapravo bi bili pojačani nakon napada na Tel Aviv i sve bi to dovelo do novog vala uhićenja i represije.



































