SAD i Ukrajina nastavljaju pregovore o poboljšanom nacrtu sporazuma o mineralima, nakon što je predsjednik Volodymyr Zelenski odbio prvobitnu ponudu administracije Donalda Trumpa, izazvavši bijes američkog predsjednika. Prema informacijama izvora, obje strane sada raspravljaju o mogućem rješenju koje bi moglo ublažiti postojeće napetosti u odnosima između dviju zemalja.
Zašto je ovo važno?
Neusklađenost u vezi s ugovorom o mineralima pokrenula je širu krizu u odnosima, a napetosti su eskalirale kada je Trump označio Zelenskog kao „diktatora“ koji je odlučio započeti rat s Rusijom, dok je Zelensky optužio Trumpa za vjerovanje ruskoj „dezinformaciji“. Ovaj nesporazum oko trgovinskih uvjeta sada prijeti dodatnim komplikacijama u diplomatskim odnosima.
Bliži dogovor o mineralima?
Unatoč početnom odbijanju, izvori s obje strane kažu kako je dogovor o mineralima sada vjerojatniji. Prema izvorima bliskim ukrajinskim dužnosnicima, nekoliko Zelenskijevih suradnika potaknulo ga je da potpiše ažuriranu verziju prijedloga kako bi izbjegao daljnje sukobe s Trumpom i omogućio američkom predsjedniku da opravda američku podršku Ukrajini.
„Novi prijedlog značajno je poboljšan i usklađen je s ukrajinskim zakonodavstvom“, rekao je jedan izvor. Nacionalni savjetnik za sigurnost, Mike Waltz, istaknuo je kako Zelensky mora „vratiti se za pregovarački stol“ kako bi završili razgovore o mineralima.
Minerali u Ukrajini – ključna resursna bogatstva
Ukrajina posjeduje značajne rezerve rijetkih minerala, koji su ključni za najnapredniju tehnologiju na svijetu. Ukupna vrijednost tih minerala može doseći trilijune dolara. Sporazum o mineralima mogao bi donijeti velike ekonomske koristi, no, iako nije izričito povezan s završetkom rata u Ukrajini, trenutačni nesporazumi vezani uz njega dodatno kompliciraju situaciju.
Povijest pregovora i početna neslaganja
Prvobitna ideja o gospodarskom partnerstvu između Ukrajine i SAD-a pojavila se prošlog rujna, kada je Zelensky tijekom sastanka s Trumpom u New Yorku iznio prijedlog. Tijekom prošlotjedne posjete ukrajinskoj prijestolnici, američki veleposlanik donio je nacrt sporazuma prema kojem bi 50% prihoda od iskopa minerala pripalo SAD-u, a sporazum bi podlijegao nadležnosti njujorškog suda. Ukrajinci su bili nezadovoljni jer nacrt nije uključivao nikakve sigurnosne garancije za Ukrajinu, a prijedlog je bio nametnut u trenutku kada je Ukrajina bila isključena iz američko-ruskih pregovora.
Trumpov bijes i reakcija Zelenskog
Trump je javno kritizirao Zelenskog, rekavši da je Bessent, američki predstavnik, bio „odbijen“ prilikom pokušaja dogovora. No, Zelensky je tijekom sastanka s Bessentom naveo kako nije mogao potpisati sporazum koji je tek primio. To je dodatno podiglo tenzije, a Trumpovi suradnici osudili su ovu odluku smatrajući je neiskrenom i nepoštenom.
Ažurirani prijedlog i napori za deeskalaciju
Nakon početnih nesuglasica, u zadnjim danima prošlog tjedna američka strana ponudila je Ukrajini ažuriranu verziju sporazuma koja je odgovarala na neke od Zelenskijevih primjedbi. Neki od uvjeta koji su Ukrajincima smetali – poput nadležnosti njujorškog suda – uklonjeni su.
Zelensky je nakon sastanka u četvrtak s američkim izaslanikom Keithom Kelloggom izrazio zahvalnost na pomoći i potpori SAD-a, naglasivši da Ukrajina ostaje spremna za „čvrst, učinkovit investicijski i sigurnosni sporazum“.