Dogovor o reprogramu kreditnih obveza brodogradilišta, koji je “isposlovao” premijer osobno potpisom ugovora s Franjom Lukovićem, prvim čovjekom Zabe, banke koja je najviše, s tri milijarde kuna, izložena u škverovima, ne ublažava trenutačno gorući problem navoza – nelikvidnost. Sve banke postavljaju gotovo identične uvjete: platiti dospjele obveze i kamate, a tek tada mogu razgovarati o prolongiranju od nekoliko mjeseci.
– Premda je postignut dobar napredak u višemjesečnim teškim pregovorima s bankama, to su jako kratki rokovi – rekla je Nada Braović, direktorica HB Jadranbroda.
Oni bi već morali imati izvore sredstava da bi istekom reprograma, a ovaj konkretno sa Zabom definiran je na 1. srpnja, mogli podmiriti svoje obveze. Ne pronađe li Vlada izvor za podmirenje kamata, banke bi mogle blokirati račune škverova. Direktori svih brodogradilišta uputili su stoga jučer pismo premijeru u kojem traže hitan sastanak kako bi mu objasnili ozbiljnost situacije. (jutarnji.hr)