Home Najnovije Šok u Sjevernoj Koreji: Kim-Jong un je zadnjih nekoliko mjeseci vidno smršavio....

Šok u Sjevernoj Koreji: Kim-Jong un je zadnjih nekoliko mjeseci vidno smršavio. Koji je glavni razlog?

1220
0

Analitičari kažu da će se gospodarske nevolje i nestašica hrane u Sjevernoj Koreji vjerojatno nastaviti, iako situacija nije tako strašna kao krajem 1990-ih.

Peking je spreman za daljnju pomoć ako se situacija dodatno zakomplicira, a vidno mršaviji Kim može pomoći u ujedinjenju zemlje, dodaju analitičari.

Medijska izvješća sugeriraju da se Sjeverna Koreja bori za izlazak iz predstojeće gladi, analitičari poruku Kim Jong-una predsjedniku Xi Jinpingu o stotoj obljetnici osnutka Kineske komunističke partije vide kao znak snažne veze s Pekingom i nadom da će  Kina pomoći Pjongjangu da se snađe u bilo kojoj prehrambenoj ili ekonomskoj krizi izazvanoj pandemijom.
Kim je u četvrtak rekao da će se zalagati za daljnju nadogradnju odnosa s Pekingom i podići bilateralno prijateljstvo “na novu stratešku točku koja je potrebna s obzirom na sadašnju situaciju i zato što to žele narodi naših dviju zemalja”.
Nekoliko dana ranije sjevernokorejska televizija prikazivala je snimke na kojima Kim izgleda vidno mršavije, a čak je intervjuirala i neidentificiranog stanovnika glavnog grada Pjongjanga, koji je u razgovoru s novinarima rekao da “je Kimova nagla promjena izgleda uznemirila ljude širom nacije”.

 “Vidjevši poštovanog glavnog tajnika kako izgleda mršavo, to slama srca naših ljudi”, rekao je komentator.

Analitičari su rekli da, iako će se gospodarske nedaće i nestašica hrane u zemlji vjerojatno nastaviti, trenutna situacija Sjeverne Koreje nije tako strašna kao glad koja je zahvatila ovu zemlju krajem 1990-ih.
Budući da se očekuje da će Kina uskočiti s daljnjom pomoći ako se situacija pogorša, a s obzirom na unutarnju sposobnost Pjongjanga da se nosi s krizama i vanjskim pritiskom, analitičari vjeruju da postoji mala vjerojatnost da će unutarnja situacija Sjeverne Koreje uskoro izmaknuti kontroli.

GOSPODARSKA KRIZA

Sjeverna Koreja je uvela neke od najrestriktivnijih antivirusnih mjera na Svijetu od početka pandemije Covid-19, uključujući zatvaranje granica za koje se navodi da su razorile njezino ionako slabo gospodarstvo.

Lee Seong-hyon, bivši direktor Centra za kineske studije na južnokorejskom Institutu Sejong, rekao je da su se 18-mjesečna ograničenja pokazala “najizbirljivijom samoinicijativnom sankcijom”.
Opisao je 18-mjesečna ograničenja kao “najgoru samo-nametnutu ekonomsku sankciju“.
Izvještaji o naglim promjenama u valuti i cijenama hrane, pa čak i o razotkrivanju neslužbenog sustava trgovine u zemlji, pojavili su se posljednjih mjeseci.
Tom Byrne, predsjednik i izvršni direktor Korejskog društva sa sjedištem u New Yorku, rekao je da je situacija u Sjevernoj Koreji ozbiljna, a politika ima dio krivice.
Osim ozbiljne nestašice opskrbe pogoršane zatvaranjem granica, Byrne je rekao da je Kimov strah od novih poduzetnika u zemlji također prisilio Pjongjang da de-dolarizira svoje gospodarstvo, zaustavivši domaću trgovinu i ulaganja provedena u američkim dolarima i kineskom renminbiju.

“Kimov strah od inflacije značio je da nema novčanog poticaja”, dodao je. “A bez tržišta državnog duga, Kim je perverzno prisiljen voditi oštru politiku štednje dok bi bilo koja normalna zemlja učinila potpuno suprotno u takvoj povijesnoj krizi.”
Jonathan Corrado, direktor politike Korejskog društva, rekao je da je nedavna fluktuacija cijena hrane posljedica lošeg vremena i slabe žetve.
Daily NK, internetska stranica sa sjedištem u Seulu, prošlog je tjedna izvijestila da se riža i kukuruz prodaju po nebeskim cijenama. Kilogram riže nedavno se prodao za 15.000 sjevernokorejskih vona (oko 16 američkih dolara po trenutnim cijenama, iako one dnevno variraju) u sjevernoj provinciji Hamgyong, u blizini kineske granice – gotovo tri puta više od mjesečne zarade preko 90 posto Sjevernokorejaca , prema istraživanju koje je prošle godine objavilo južnokorejsko nacionalno sveučilište u Seulu.

“Prekidi u opskrbi, koji su se s veletrgovaca pretočili u maloprodaju, znače da će danas mnoge obitelji nesumnjivo teško živjeti”, rekao je Corrado.
Ramon Pacheco Pardo, predsjedatelj korejskog KF-VUB na Institutu za europske studije na Slobodnom sveučilištu u Bruxellesu, rekao je kako će se unutarnja situacija u Sjevernoj Koreji vjerojatno dodatno pogoršati, jer nema naznaka da će zemlja uskoro otvoriti svoje granice.
Vjerojatno će najviše patiti ljudi koji žive izvan Pjongjanga, rekao je, budući da su oni ovisili o tržištima na kojima sada nedostaje robe.
“Provincije dobivaju malu potporu vlade u usporedbi sa glavnim gradom. To će dodatno pogoršati probleme “, rekao je Pacheco Pardo, dodajući da će nestabilnost domaćih tržišta biti glavna prijetnja stabilnosti sustava s obzirom na to da je većina Sjevernokorejaca ovisila o njima za život i svakodnevnu prehranu.

To je jedan od razloga zašto Pjongjang provodi striktniju borbu protiv stranih utjecaja, rekao je, pozivajući se na novi zakon čiji je cilj kažnjavanje svih građana uhvaćenih sa stranim filmovima, odjećom ili čak upotrebom južnokorejskog slenga.
Troje tinejdžera prošlog su mjeseca poslani u odgojni logor zbog frizure u stilu K-pop idola i šivanja hlača iznad gležnja, navodi se u izvještaju Daily NK-a.
Unatoč ranijim tvrdnjama Sjeverne Koreje da nije imala nijedan slučaj Covid-19, Kim je u utorak upozorio na “teški incident” povezan s pandemijom, potpirujući strahove od izbijanja epidemije u zemlji.
Tijekom proširenog sastanka vladajuće Radničke stranke, Kim je optužio visoke dužnosnike za nesposobnost u sprečavanju širenja bolesti, javljaju državni mediji, koji nisu detaljno govorili o prirodi incidenta.

“Pjongjang će vjerojatno pribjeći drakonskim karantenskim mjerama koje će ograničiti kretanje ljudi, što će dodatno naštetiti gospodarstvu zemlje”, rekao je Lee dodajući da bi to moglo potkopati Kimov legitimitet.
Primijetio je da je vodstvo toliko zabrinuto zbog virusa da nije dopustilo Ji Jae-ryongu, bivšem veleposlaniku u Kini, da se vrati u Pjongjang nakon što ga je u veljači zamijenio Ri Ryong-nam. Međutim, Li Nan, suradnik na Institutu za američke studije Kineske akademije društvenih znanosti, rekao je nakon desetljeća vanjskih sankcija i ekonomskih usporavanja, Pjongjang se ipak uvijek snalazio u krizama, dodajući da se očekuje da će postupno liberalizirati trgovinu na granici jednom kad pandemija popusti. Što se tiče tržišta na crno, Li je rekao da, iako bi ih država trenutno mogla „stisnuti“, „očekuje se da će ova visoko mobilna tržišta žilavo preživjeti u sjevernokorejskom društvu“.
NE OČEKUJE SE VELIKA GLAD
Prema procjenama Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu, Sjeverna Koreja ove će godine trpjeti nestašicu hrane od 858.000 tona. Tijelo je dodalo da bi kućanstva, ako jaz ne bude ispunjen uvozom i pomoći u hrani, mogla doživjeti teško razdoblje između kolovoza i listopada.
No, vjerojatno će se izbjeći glad, rekao je Li, jer bi Sjeverna Koreja mogla povećati vlastitu poljoprivrednu proizvodnju, okrenuti se strateškim zalihama hrane i uvesti hranu iz Kine i Rusije.
Argumentirajući da čak očekuje da će poteškoće ujediniti zemlju, Li je rekao da “kada sjevernokorejski narod vidi Kimovo očito mršavo tijelo, lakše pobuditi i ojačati njegovo unutarnje jedinstvo i vodstvo”.
Nah Liang Tuang, znanstveni novak sa singapurske Škole za međunarodne studije S. Rajaratnam, rekao je da se čini da je trenutna situacija Sjeverne Koreje manje teška od gladi 1994-1998 tijekom koje je umrlo stotine tisuća stanovnika.
U zemlji razdoblje poznato kao “Mukotrpan marš”, glad je nastala zbog lošeg upravljanja gospodarstvom, gubitka potpore iz tadašnjeg Sovjetskog Saveza i niza poplava i suša.
Nah je rekao da je Peking, kao glavni pristaša i pokrovitelj Sjeverne Koreje, držao Pjongjang “na aparatima” s rafiniranom i nerafiniranom naftom te da će vjerojatno uskočiti s hranom i medicinskom pomoći prije nego što se situacija uistinu otme kontroli.
“Propala država u kineskom susjedstvu nije u interesu Pekinga”, dodao je.
Na svibanjskom sastanku s novim sjevernokorejskim veleposlanikom Riom, kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi rekao je da će Peking pomoći Pjongjangu u rješavanju njegovih ekonomskih problema.
Napominjući da je Sjeverna Koreja “čvrsto stala na stranu” Kine u njezinom kontinuiranom rivalstvu sa SAD-om, Li iz Kineske akademije društvenih znanosti rekao je da je ekonomska pomoć Pekinga Sjevernoj Koreji prošle godine uglavnom došla u obliku izvoza kemijskih gnojiva i nafte.
“Jednom kada Pjongjang otvori svoja vrata, Peking će povećati ekonomsku i humanitarnu pomoć Sjevernoj Koreji koja uključuje životne namirnice”, rekao je. “U situaciji kada se kinesko-američki sukob i konkurencija pooštrava, Kina pokušava spriječiti da korejski poluotok padne u močvaru novog hladnog rata.”

 

North Korean leader Kim Jong-un at Workers’ Party meetings on February 8 and June 15. Photo: AP

 

Pokrenuta je rasprava oko Kimovog zdravlja prošle godine nakon što je propustio proslavu djedovog rođendana u travnju. Američka obavještajna služba čak je sugerirala da je sjevernokorejski čelnik bio u kritičnom stanju nakon operacije, a druga izvješća sugeriraju da je podvrgnut kardiovaskularnom zahvatu zbog prekomjernog pušenja i pretilosti.
Lee iz Instituta Sejong, rekao je da je prerano špekulirati o Kimovu zdravlju, jer je moguće da se vođa počeo baviti vlastitom pretilošću sada kada je ušao u kasne 30-te.
Kim, za kojeg se vjeruje da je rođen 1984. godine, prije nekoliko mjeseci je imao više od 140 kg.
“Bez nadzora to bi postala tempirana bomba za njegovo zdravlje”, rekao je Lee. “Dakle, čini se da ozbiljnije pozabavio vlastitim zdravljem i da je zato smršavio.” (SCMP)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here