Bivši trener Rijeke Željko Sopić, poznat po izravnim izjavama, oštro je kritizirao stanje infrastrukture u hrvatskom nogometu, naglašavajući nedostatak ulaganja u stadione i nogometne škole. U intervjuu za Večernji list, Sopić je izrazio nezadovoljstvo trenutnim stanjem, komentirajući kako bi Hrvatska mogla biti isključena iz međunarodnih natjecanja poput Lige prvaka zbog loših uvjeta na stadionima.
Sramota za hrvatsku infrastrukturu
“Ne bi bilo čudno da nam jednom zabrane igrati Ligu prvaka zbog uvjeta na stadionu. Što, Dalić treba biti četiri puta zaredom svjetski prvak? Ne radi se ništa, može HNS mijenjati terene, ali gdje je infrastruktura u 2024. godini? Ovo je sramotno, stvarno sramotno. Nije bitno tko je na vlasti, Možemo, Hoćemo, HDZ…,” izjavio je Sopić, jasno dajući do znanja kako problemi u hrvatskom nogometu nisu isključivo povezani s političkom scenom, već sa sustavnim nedostatkom ulaganja u infrastrukturu.
Hrvatska zaostaje za susjedima
Sopić je u razgovoru istaknuo kako je Hrvatska ostala daleko iza svojih susjeda kada je riječ o stadionima. “Odete pa vidite… I Srbija nas je prestigla. Mađarska da ne govorim, svaki klub ima stadion kao bombona. Slovenija… Ja se nadam da ćemo imati 2050. neki normalan stadion.”
Ova izjava reflektira sve veće frustracije mnogih u hrvatskom nogometu koji smatraju da zemlja, unatoč velikim uspjesima na terenu, zaostaje u pogledu nogometne infrastrukture, što dugoročno ugrožava razvoj sporta.
Nužnost ulaganja u nogometne škole
Sopić je također naglasio problem nedovoljnog ulaganja u nogometne škole, što smatra ključnim za budućnost hrvatskog nogometa. “Nogometna škola? Nema napretka bez ulaganja. Svi ljudi su potplaćeni i podcijenjeni, čim se mora raditi dva posla nema sreće. To je velika improvizacija. Mislim da se to treba puno ozbiljnije shvatiti.”
Prema Sopiću, nedostatak financijske potpore i loši uvjeti u kojima djeluju nogometne škole rezultiraju nedostatkom kontinuiranog razvoja mladih talenata. Ovaj problem, kako tvrdi, dodatno pogoršava činjenica da mnogi treneri i stručnjaci moraju raditi više poslova kako bi preživjeli, što utječe na kvalitetu treninga i razvoj igrača.